Що таке франчайзинг?

Якщо ви хочете відкрити власний бізнес, але не знаєте з чого почати, сумніваєтеся в тому, що у вас недостатньо досвіду, боїтеся ризикувати, то ідеальним рішенням в даному випадку стане купівля франшизи. Якщо ж навпаки, ви успішний підприємець, який замислюється про розширення бізнесу, але не знає з чого почати – це не привід відкладати все до кращих часів. Адже успішно масштабувати бізнес можна за допомогою системи франчайзингу.

Отже, сьогодні будемо говорити про те, що ж таке франчайзинг, чому ця бізнес-модель стала настільки популярною не тільки в європейських країнах, а й країнах СНД.

Щоб зрозуміти суть франчайзингу, почнемо з термінології. Франчайзинг (franchising) – це французьке слово, яке дослівно означає перевагу або податок. Це поняття має на увазі, що компанія – власник (франчайзер) надає сторонньому підприємцю (франчайзі) право користуватися торговельною маркою, брендом, репутацією, використовувати бізнес-модель в цілому для ведення бізнесу. У свою чергу покупець франшизи (франчайзі) отримує можливість почати власний бізнес при мінімальних ризиках, використовуючи вже відомий бренд і налагоджену систему. Для франчайзера це ефективний спосіб розширити бізнес і збільшити прибуток.

Варто розуміти, що франчайзинг передбачає ряд обов’язкових платежів:Що таке франчайзинг

 • паушальний внесок – це зазвичай одноразовий (але не завжди), вступний платіж, який вносить франчайзі при купівлі франшизи. Розмір і порядок внеску визначається договором комерційної концесії;
 • роялті – періодичні (щомісячні чи щоквартальні) відрахування, які здійснює франчайзі компанії-власнику (франчайзеру). Розмір роялті може визначатися в залежності від товарообігу, кількості обслуговуваних клієнтів, площі і т.д.

Основною перевагою франчайзингу для франчайзера є швидке масштабування бізнесу при мінімальних ризиках і витратах. Ще одним плюсом є підвищення пізнаваності бренду, за рахунок відкриття франчайзингових точок, а також збільшення прибутку.

Для франчайзі франчайзингова модель вигідна тим, що:

 • дозволяє мінімізувати власні підприємницькі ризики при запуску бізнесу, адже кошти інвестуються у працюючий бізнес;
 • дозволяє значно зменшити час необхідний на “розкрутку” бізнесу в порівнянні з власним бізнесом;
 • дозволяє заощадити на інвестиціях в цілому, навіть не зважаючи на наявність паушального платежу;
 • дає можливість отримати всебічну підтримку з боку франчайзера;
 • вимагає мінімальних витрат на рекламу.

Тепер зануримося в історію.

Вважається, що родоначальником сучасного франчайзингу став Айзек (Ісаак) Зінгер американський підприємець, власник всесвітньо відомого бренду з виробництва швейних машин «Singer Sewing machine company».

Ще в 1851 році Зінгер прийняв стратегічне рішення – передати право на продаж і обслуговування швейного обладнання стороннім підприємцям. Таким чином компанія Singer Corporation стала укладати письмові угоди з дистриб’юторами швейного обладнання на передачу франшизи.

Пізніше в 1930-х роках франчайзингову модель ведення бізнесу стали використовувати нафтопереробні компанії Америки. Вони стали здавати в оренду заправні станції підприємцям.

Серед всесвітньо відомих франчайзингових мереж, які внесли початковий внесок в розвиток франчайзингу та успішно розширюються вже не один десяток років можна відзначити:

 • Mail Boxes Etc. – глобальна мережа Центрів бізнес-послуг, розвиває понад 2 600 Центрів в 52-х країнах;
 • Trollbeads – данська ювелірна мережа, яка розвиває понад 4 000 бутиків в 50-ти країнах світу;
 • UPS Store – американська мережа логістичних центрів, понад 5 000 відділень;
 • Baskin Robbins – кафе-морозиво, сьогодні працює понад 8 000 закладів, більш ніж в 50-ти країнах світу;
 • RE/MAX – американська мережа агентств нерухомості, понад 8 000 офісів по всьому світу;
 • Pizza Hut – понад 17 000 закладів, більш ніж в 50-ти країнах світу;
 • ZARA – торговельна мережа з продажу модного одягу представлена ​​в 80 країнах світу;
 • KFC – мережа ресторанів швидкого харчування, налічує понад 23 000 закладів і відома в понад 100 країнах;
 • McDonalds – величезна корпорація, яка відома у всьому світі і має понад 38 000 закладів у 120 країнах світу, щодня ресторани мережі відвідує понад 70 млн.;
 • 7 – Eleven – складається з понад 69 000 торговельних об’єктів (універсальні магазини).

Що таке франчайзингФранчайзинг сьогодні.

Франчайзинг активно розвивається в усіх країнах, і сьогодні в кожній сфері бізнесу існують перевірені і прибуткові франшизи. Варто відзначити, що не обов’язково мати солідний капітал, щоб придбати франшизу. Існують проекти, де початкові інвестиції становлять від 500 доларів.

На думку експертів з франчайзингу, найбільш затребуваними галузями і надалі є сфера обслуговування та роздрібна торгівля.

Такий активний розвиток франчайзингу в першу чергу пов’язано з тим, що франчайзинг завжди пов’язаний з інноваціями і пропонує впроваджувати нові технології, вдосконалене обслуговування, креативні ідеї.

Експерти заявляють, що серед новостворених підприємств близько 80% з них закриваються вже в перший рік існування. А ось підприємці, які придбали франшизу, ризикують набагато менше. Всього 14% франчайзингових проектів закриваються в перший рік роботи.Сподіваємося, що франчайзинг з кожним роком буде все більше розвиватися в Україні. Адже франчайзинг пропонує нові ідеї, продукти, послуги, що сприяє розвитку економіки країни в цілому.

Якщо у вас виникли питання, пов’язані з придбанням або розробкою франшизи, експерти компанії Franchise Capital зануряться з головою в ваш проект і зроблять все можливе, щоб ви стали кращими в галузі. Адже разом ми здатні вивести ринок франчайзингу на новий рівень.

 

Franchise Capital – міжнародне консалтингове агентство з повним спектром послуг в сфері франчайзингу, яке пропонує рішення «під ключ» від створення, маркетингу, продажу франшизи до навчання, бухгалтерських послуг, експорту франшизи на зовнішні ринки і аутсорсингу відділу франчайзингу. Ми завжди готові прийти вам на допомогу!

Більше: Новини компанії  |  Календар заходів  |  Наш блог  |


* обязательные для заполнения поля.

×

* обов'язкові для заповнення поля.

×