Коротка історія величної мережі McDonald’s

Як звичайна закусочна перетворилася у всесвітньо відомий бренд за допомогою системи франчайзингу? Як починалася історія знаменитого бренду? Чому і сьогодні мережа ресторанів McDonald’s відома у всьому світі? Читайте нижче цікаві факти про підйоми та падіння компанії.

Дік і Мак Дональдс

Початок McDonald’s

Історія МакДональдс почалася в 1937 році, коли два брата Дік і Мак Дональдс відкрили разом з батьком дешеву закусочну поблизу аеропорту в Каліфорнії. Перший час в меню були тільки хот-доги, далі список поповнився гамбургерами і апельсиновим соком. Заклад став популярним завдяки простому меню і доступними цінами. І вже через три роки брати МакДональдс відкрили свій власний ресторанчик швидкого харчування.

МакДональдс був першим в історії закладом громадського харчування, де використовувався конвеєрний спосіб для приготування та подачі страв. Завдяки цій системі, клієнтів обслуговували дуже швидко і в той же час якісно. Ще однією відмінною рисою закладу було те, що клієнтам не були потрібні столові прилади, так як все було зручно запаковано. Меню змінювалося кілька разів, поки брати МакДональдс не прийшли до того, що воно повинно бути стандартним і включати в себе тільки ті страви, які користуються попитом. Так, в меню залишилися тільки знамениті гамбургери, картопля фрі, безалкогольні напої, чізбургери.
Завдяки простому стандартному меню, доступними цінами і якісному, а головне швидкому обслуговуванню  МакДональдс отримав велику популярність. Від клієнтів не було відбою і ресторан став приносити величезний прибуток.

У 1952 році брати вирішили, що їхньому бізнесу потрібна серйозна

Перший ресторан (Сан-Бернардіно, Каліфорнія)

трансформація та підвищення ефективності бізнес-процесів. Завдяки маркетинговим нововведенням тепер в МакДональдсі столики для клієнтів розташовувалися близько один до одного, а стільці були жорсткими і не дуже комфортними. Такий хитрий маркетинговий хід був придуманий для того, щоб клієнти не могли довго затримуватися в закладі, що дозволяло обслуговувати великий потік відвідувачів за день. Цей прийом з часом перейняли і такі відомі бренди громадського харчування як KFC і Subway.

Рей Крок

Мало хто знає, що всесвітню популярність бренд МакДональдс отримав не завдяки братам-засновникам, а підприємцю Рею Кроку. Це людина протягом багатьох років хотіла відкрити власний бізнес, але кожне його починання згодом переставало приносити бажаний прибуток. Одного разу він побачив величезну чергу біля МакДональдса і зрозумів, що це те місце, де можна заробити гроші і запропонував Діку і Макові свою допомогу.

Рей Крок

Саме Рей Крок запропонував власникам МакДональдса розширити бізнес за допомогою системи франчайзингу. Тому можна впевнено сказати, що Крок є основоположником франчайзингової моделі ведення бізнесу. У 50-ті роки ціна франшизи становила 950 доларів, роялті — 1,9%, 1,5% з яких йшло Рею Кроку. Контракт з франчайзі укладався терміном на 20 років. Охочих купити франшизу було багато, справи компанії йшли вгору.
У 1955 році брати МакДональдс вирішили присвятити своє життя сім’ї і продали бізнес Рею Кроку за величезні на той момент гроші – понад 2,5 млн. доларів. Взявши кредит, спритний підприємець став власником бренду МакДональдс!

«Для успіху необхідні дві важливі речі. По-перше, бути в правильному місці в правильний час. По-друге, робити щось ». © Рей Крок

Сьогодення McDonald’s

Сьогодні МакДональдс — величезна корпорація, яка відома у всьому світі, має більше 38 тис. закладів більш ніж в 120 країнах світу, щодня ресторани мережі відвідує понад 70 млн. гостей. 15% всіх ресторанів належить корпорації, а 85% перебувають у володінні франчайзингових партнерів. Компанії належать землі, які оцінюються в 16 — 18 млн. американських доларів. Тому основний прибуток МакДональдс отримує від орендної плати франчайзі. Почули? Так, саме від арендної плати. Цікавим фактом є те, що саме завдяки франчайзі МакДональдс завжди вдало оновлює меню. Так, наприклад, один з франчайзі придумав відомий десерт Мак Флуррі, а інший суперзнаменитий Біг Мак.

Рекомендуемо прочитати книгу Рея Крока — “McDonald’s. Як створювалася імперія”. В своїй книзі автор розповідає про те, як створювалася імперія McDonald’s і як розвивалася його власна кар’єра до і після відкриття одного з найпопулярніших мереж ресторанів швидкого харчування.

Стати власником франшизи не легко, потрібні великі фінансові вливання не тільки на покупку самої франшизи, але і на закупівлю обладнання, продуктів, навчання персоналу. Якщо ви підійдете за всіма затвердженими в компанії параметрами, то це ще тільки початок шляху. Далі потрібно пройти навчання, яке триває 9 місяців. За цей час ви отримаєте безцінні знання в області маркетингу і навчитеся готувати основні страви.

Вартість навчання — 10 000 доларів, в подальшому вкладені у навчання гроші вам повернуть назад. Закінчивши навчання, ви отримаєте список ресторанів, які на даний момент виставлені на продаж.
Варто відзначити, що франшизу може придбати тільки фізична особа (!), а контракт укладається на 20 років.

Основне меню

Вам можуть надати розстрочку на сім років для придбання франшизи. Ще однією обов’язковою умовою є участь франчайзі у благодійних програмах.

Вартість франшизи коливається від 800 000 до 1 200 000 доларів, плюс ще понад 1 000 000 потрібно витратити на закупівлю обладнання. За бажання купити вже працюючий заклад доведеться заплатити від 40 000 доларів. Договір франшизи підписується на 20 років з можливістю продовження. Термін окупності — 1 рік.

До обов’язкових щомісячних відрахувань відносяться:

  • роялті (щомісячні відрахування — від 12,5% від обсягу продажів);
  • витрати на рекламу (4,5% від прибутку);
  • сервісна винагорода (4% від обсягу продажів);
  • рента (15%).
 Ресторани  2008 р. 2010 р.  2012 р.  2014 р.   2016 р.  2018 р. 2019 р.
Власна мережа  6 502  6 399  6 598  6 689  6 137  3 133 2 647
Відкрито по франшизі поза США, шт.  13 329  13 861  15 277  16 237  17 389  20 959 22 235
Відкрито по франшизі на території США, шт.  12 136  12 477  12 605  12 757  12 978  13 149 13 226

Продавати власну франшизу компанія почала в 1955 році. В європейських країнах близько 50% ресторанів мережі працюють за системою франчайзингу, в Америкці ця цифра майже в два рази більше і складає — 80%. У країнах СНД найбільше закладів відкрито в Росії та Україні.
За останніми даними відомо, що оборот власних ресторанів зменшився на більш ніж 25%, а ось прибуток,

Ресторан McDonald’s

отриманий від франчайзі збільшився на 12%. Тому найближчим часом корпорація МакДональдс має намір і надалі збільшувати кількість франчайзингових партнерів.

У Росії перший ресторан відкрили в 1990 році. На даний момент в Росії франшиза успішно продається. В Україні перший МакДональдс був відкритий у 1997 році. За останніми даними (січень 2020) в Україні існує понад 80 ресторанів, інвестиції в які склали понад 225 млн. доларів. Дев’ять закладів, які працюють в Україні увійшли в ТОП-100 найбільш відвідуваних ресторанів мережі.
На сьогоднішній день в Україні, франшиза тимчасово не продається. Але з неофіційних джерел відомо, що в найближчих планах компанії розглядається продаж франшизи.

У 2017 році в прокат вийшов фільм «Засновник». Ця захоплююча стрічка заснована на реальних подіях і розповідає про дивовижну історію створення імперії МакДональдс. Якщо вам цікаво дізнатися подробиці успіху бренду, то радимо подивитися цей фільм.

Будемо сподіватися, що завдяки новій стратегії розвитку незабаром в українських підприємців з’явиться можливість купити франшизу МакДональдс і стати власником прибуткового бізнесу.

 

Більше: Новини компанії  |  Календар заходів  |  Наш блог  |


* обязательные для заполнения поля.

×

* обов'язкові для заповнення поля.

×