Тренди франчайзингу в період кризи 2020-2021

Сьогоднішня ситуація в світовій економіці бажає кращого і сфера франчайзингу, як невід’ємна її складова не є виключенням. І хоча ринок франчайзингу потроху прокидається, але нажаль, за час карантину більшість франчайзингових мереж втратили певну кількість своїх франчайзі, кількість втрат дуже варіюється і в більшості залежності від сфери ведення бізнесу і регіону знаходження.

Найбільше постраждали бізнеси:

 • Які попали під заборону ведення господарської діяльності на час карантину: роздрібна торгівля непродуктовою групою товарів, сфера розваг, ресторанна сфера, індустрія здоров’я і краси, туризм, авіаперевозки і т.п.
 • Які знаходяться в регіонах з найбільшою кількістю хворих на коронавірус.
 • Які відносно нещодавно були відкриті і ще не встигли «стати на ноги», закумулювати певний стабілізаційний фонд.
 • Які не змогли домовитися з орендодавцями, стосовно орендних канікул на період призупинки діяльності.
 • Які були орієнтовані на надання послуг населенню (навчання, дозвілля, відпочинок) в форматі офлайн і не змогли вчасно переорієнтуватися на онлайн формат.

Антикризова франшиза

За 2020 рік в лексиконі українців впевнено закріпився термін «антикризова франшиза». Трохи дивно, адже багато франчайзерів ще починаючи з 2014 року так себе позиціонували. Під час минулих криз (2008, 2014) ми не спостерігали різкого просідання попиту на франшизи, навпаки деякі сфери продовжували активно розвиватися, причому в основному покупцями були топ-менеджери з професійним бекграундом управлінця. Франчайзинг УкраїнаПриблизно, те ж саме повторюється і в цьому році – є зовсім незначне просідання в кількості запитів на купівлю франшизи, адже певна кількість потенційних інвесторів «притримала» гроші, із-за нерозуміння, що буде далі, що зовсім не суттєво позначилося на конверсії продажів франшиз. В цей самий час залишається досить велика кількість інвесторів в яких є гроші і вони активно шукають куди інвестувати, наприклад, в цьому році вже відбулося підписання кількох гучних угод. Але в значній більшості, як і раніше, левова частка інвесторів готові розглядати відкриття бізнесу з загальними інвестиціями до 20 000 у.о. Як би це не звучало але для багатьох це не погана альтернатива самозайнятості, тобто втратив роботу але маєш певні заощадження – придбай собі робоче місце. За таких умовах багато власників франшиз, намагаючись зберегти хоч якусь динаміку розвитку мережі, роблять спеціальні пропозиції для продажу франшизи (зниження паушального платежу або його сплата частинами, знижене або прогресуюче (поступово зростаюче) роялті, а то і взагалі канікули з виплати роялті та багато іншого) і взагалі значно лояльніші до потенційних франчайзі.

Тренди франчайзингу 2020

Якщо аналізувати сьогоднішні тренди франчайзингу по сферам бізнесу, то ситуація виглядає наступним чином:

 • Закриті кордони і відсутнє міжнародне авіасполучення дало певне пожвавлення (але не ажіотаж) для розвитку внутрішнього туризму і всього що з ним хоч якось пов’язане, наприклад, готельний бізнес, пансіонати чи “зелені садиби”.
 • Спостерігається хоч і значно повільніше в порівнянні з минулим роком але зростання сфери послуг: сектор b2b-сервісу, перевезення, сектор персонального сервісу.
 • Потрібно окремо виділити збільшення попиту на франшизи сервісів доставки і пунктів прийому/видачі.
 • Висока зацікавленість франшизами в медичній сфері: аптеки, центри забору аналізів, діагностичні кабінети.
 • Значно збільшився попит на франшизи невеликих продуктових магазинів (магазини біля дому, міні-маркети, супермаркети, дискаунтери тощо).
 • Ще один тренд – поступовий перехід ритейлу та Онлайн франшизисфери послуг в онлайн.
 • Фіксується зростання зацікавленості онлайн франшизами і інтернет франшизами. Але тут потрібно бути особливо обережними, адже в цій ніші велика кількість низькоякісних і сумнівних проектів. До нових онлайн форматів бізнесу можна віднести: онлайн медицину, стримінг фітнес, онлайн навчання та багато іншого.
 • Попит в громадському харчуванні змістився в бік проектів, які позиціонують себе як мережі з сильною складовою доставки і відносно невеликим чеком.
 • Практично не скоротилася кількість заявок на франшизи кав’ярень, фастфуду, розливного пива. Дуже швидко розвивається сегмент кондитерської випічки (люди стали багато їсти солодкого).
 • Як би це дивно не звучало але продовжують активно розвиватися по франшизі бізнеси пов’язані з дітьми – торгівля дитячими товарами, приватні дитячі садки, розвиваючі і дозвільні центри. У цьому сегменті до сих пір мало якісних пропозицій і існує досить великий попит.
 • Традиційний високий попит на бізнеси, що відносно добре себе почувають в кризу: мікрофінансування, ломбарди.

Тенденції подальшого розвитку

І хоча робити прогнози в наш час справа абсолютно невдячна, але безумовно є ще кілька тенденцій, які продовжаться і надалі.

 • Криза заставляє франчайзерів підлаштовуватися під ситуацію. Тому впродовж наступного року очікуємо появи на ринку франшиз значно спрощених і більш демократичних форматів. Це може бути спрощена концепція самого бізнесу (наприклад, основний формат бізнесу суші-ресторан, а франшиза суші-шоп (без посадки але з акцентом на доставку), значно менша площа об’єкту, відповідно знижений об’єм інвестицій в запуск, дещо менший акцент на брендинг, менша кількість персоналу, переорієнтація на інший сегмент споживачів і т.п.
 • Поступове зростання кількості соціальних франшиз. Тренди франчайзингуЦе тренд світового масштабу, адже ця сфера підприємництва досить стійка в кризові періоди.
 • Зростатиме кількість проектів в секторах ІТ, фармація та біотехнології, біохакінг, виробництво продуктів харчування.
 • Під час кризи зростає значення когнітивного капіталу франшизи (впізнаваність бренду, знання та досвід, які передаються франчайзі, досвід партнерів франчайзингової мережі).
 • Так історично склалося, що більша кількість франчайзингових проектів зосереджені в столиці і містах-мільйонниках, оскільки завжди вважалося, що там значно розвинена ділова активність, більше фінансових можливостей, вища купівельна спроможність населення. Але за останній рік франчайзинг став набагато популярнішим в невеликих містах і ця тенденція триває. Що безсумнівно радує.

Наостанок

Підбиваючи підсумок, ми – експерти консалтингової компанії Franchise Capital, хочемо порекомендувати людям, які в перспективі стануть франчайзі – підійти до вирішення питання з мудрістю прислів’я “Сім разів відміряй – один раз відріж”, до купівлі франшизи потрібно поставитися з великою відповідальністю і співпрацювати тільки з надійними партнерами. Необхідно інвестувати в ті сектори бізнесу, які попри кризу продовжуватимуть розвиватися і при цьому потрібно обирати правильні ніші всередині них.

У свою чергу франчайзерам рекомендуємо – бути максимально чесними з потенційними партнерами і надавати тільки правдиву інформацію про свою франшизу. Варто зазначити, що під час кризи репутація важить дуже багато і допомагає бізнесу значно легше пройти кризу, ніж коли вона зіпсована.

 

Franchise Capital – міжнародне консалтингове агентство з повним спектром послуг в сфері франчайзингу, яке пропонує рішення «під ключ» від створення, маркетингу, продажу франшизи до навчання, бухгалтерських послуг, експорту франшизи на зовнішні ринки і аутсорсингу відділу франчайзингу. Ми завжди готові прийти вам на допомогу!

Більше: Новини компанії  |  Календар заходів  |  Наш блог  |


* обязательные для заполнения поля.

×

* обов'язкові для заповнення поля.

×