Що таке роялті і як цей платіж впливає на вибір франшизи?

У сфері франчайзингу існує декілька основних видів платежів: паушальний платіж, роялті, рекламні внески, можливі інші сервісні платежі. Якщо ви вирішили розширити бізнес за допомогою франчайзингової моделі або бажаєте придбати вигідну для себе франшизу, то варто чітко зрозуміти, що представляє собою роялті. Адже це одне з найважливіших понять у франчайзингу.

Слово “роялті” (англ. “royalty”) має французьке походження, у перекладі означає податок, який виплачується монарху. Сучасне значення — це грошова винагорода, яку виплачує франчайзі власнику франшизи (франчайзеру) за право використовувати його бренд, бізнес-модель, систему ведення бізнесу, технології, репутацію тощо в комерційних цілях.

Роялті відноситься до періодичних обов’язкових платежів, зазвичай сплачується щомісяця або щокварталу. Може бути фіксованим або відсотком від доходу, дуже рідко від прибутку. Розмір відсотку варіюється від 1% до 10%. Сума роялті важлива для кожного учасника франчайзингового бізнесу. Так, якщо франчайзер занадто завищує ставку роялті, то це може негативно позначитися на залученні потенційних клієнтів. Адже для франчайзі, в такому випадку пропозиція буде економічно не вигідною. Тому в погоні за доходом, франчайзеру необхідно ретельно оцінити ситуацію та запропонувати партнерам вигідні умови співпраці.

Для франчайзі розмір роялті відображається на рентабельності бізнесу. Тому при виборі франшизи слід звернути особливу увагу на щомісячні (періодичні) платежі. Якщо це економічно не вигідно, немає сенсу платити більші відсотки, навіть якщо справа стосується відомого бренду.

Отже, роялті — це плата за право представляти відомий бренд, за досвід та знання  франчайзера, якими він ділиться з партнерами, а також за різнобічну підтримку партнерського бізнесу.

Варто зазначити, що франчайзер самостійно встановлює певний процент роялті. Сума та порядок оплати повинні обов’язково фіксуватися в умовах договору комерційної концесії.

Потрібно розуміти, що чим вище репутація і популярність бренду, тим може бути вищий розмір роялті. У цьому випадку франчайзер страхує себе від недобросовісних та незацікавлених у розвитку бізнесу франчайзі.

роялтіНа ринку франчайзингу існує безліч пропозицій, коли франчайзер пропонує оплачувати мінімальний щомісячний платіж. Такий варіант відмінно підійде для початківців підприємців. Однак не варто вибирати франшизу, орієнтуючись виключно на низький розмір роялті. Враховуйте всі умови договору. Іншими словами, за бажання зекономити на періодичних платежах, ви можете зіткнутися з недобросовісними франчайзерами, які абсолютно не зацікавлені в розширенні та розвитку франчайзингового бізнесу.

Виділяють наступні види роялті:

  • виплата певного відсотку від валового доходу за конкретний період часу;
  • фіксований роялті — виплата установленої суми коштів за кожну франчайзингову точку;
  • відсоток від маржі — використовується при різних рівнях націнки на товар або послугу.

Існує ще один вид роялті, так звань приховані. Це той випадок, коли сума роялті включена в вартість товару, що поставляється франчайзі.

Розмір роялті може залежати від наступних факторів:

  • престижності і популярності бренду;
  • витрат на виплату заробітної плати персоналу, який бере участь у адмініструванні бізнесу;
  • поточних витрати на рекламні заходи, навчання;
  • розміру очікуваного щомісячного прибутку франчайзі.

Існують франшизи, які не вимагають щомісячної виплати платежів. Зазвичай подібні умови декларують франчайзери, які прагнуть залучити як можна більше партнерів за короткий проміжок часу. В подальшому, з розширенням бізнесу, умови можуть змінюватися.
Деякі франчайзери пропонують канікули по сплаті роялті на певний період. Будьте готові, що тільки франчайзингові точки почнуть приносити стабільний дохід, франчайзер може вимагати сплатити роялті за підвищеним тарифом.

Задумалися над тим, яка сума роялті буде найбільш прийнятною для партнерів і вигідна для бізнесу? Чи потрібна вам допомога при виборі франшизи? Експерти компанії Franchise Capital завжди готові прийти на допомогу. Довіряйте свій бізнес лише справжнім професіоналам!

 

Наші контакти:  +38 067 500 26 86  |   +38 095 039 77 37  |  office@franchise-capital.com

Більше: Новини компанії  |  Календар заходів  |  Наш блог  |


* обязательные для заполнения поля.

×

* обов'язкові для заповнення поля.

×