Ризики франчайзера при продажу франшизи

Прийнявши рішення про масштабування бізнесу за допомогою системи франчайзингу, необхідно бути готовим до того, що це може призвести до певних ризиків. Ризики при продажу франшизи досить значні, адже продаючи франшизу, власник передає франчайзі право на використання бренду, торговельної марки, репутації, власний досвід ведення бізнесу, стандарти роботи і управління компанією, контракти з постачальниками, маркетингові інструменти, IT-систему, а часто і існуючу базу клієнтів. Вся ця інформація може бути використана деякими франчайзі в своїх корисливих цілях.

На сьогоднішній день франчайзинговий бізнес в Україні, Росії, Казахстані та Білорусі, ми вже мовчимо про Польщу чи Чехію, стрімко розвивається. За останніми даними Асоціації франчайзингу України в країні реалізовано понад 500 франчайзингових проектів в різних сферах бізнесу.

Ні для кого не секрет, що багато власників франшиз зіштовхуються з несумлінними партнерами в особі франчайзі. Давайте спробуємо більш детально розібратися з ризиками, які можуть очікувати власника бізнесу при продажу франшизи.

Щоб франшиза успішно продавалася, а бізнес розвивався, франчайзер повинен знати не тільки про переваги масштабування бізнесу за допомогою франчайзингової моделі, а й про неприємності, які можуть його чекати.

Отже, основні ризики при продажу франшизи слідуючі:

 • Готуйтеся до того, що всі ваші напрацювання, технології і ноу-хау можуть бути банально вкрадені.
 • Багато відомих компаній не зважуються на продаж франшизи через ризик втрати репутації бренду (наприклад, Starbucks). Репутаційних ризиків може бути безліч, основні відносяться до таких, як невиконання франчайзі умов договору співпраці, не дотримання інструкцій, стандартів обслуговування клієнтів, порушення стандартів якості.
 • Втрата конкурентних переваг мережі, пов’язаних з наданням деякими франчайзі конфіденційної інформації конкурентам. Тому варто підписати договір про нерозголошення інформації.
 • Відмова від виплати роялті франчайзеру.
 • Спроби деяких франчайзі приховати реальні показники прибутку, не відображаючи в повній мірі всі продажі в єдиній з франчайзером системі.
 • Ризик втрати цілих територій (наприклад, при майстер-франшизі може бути втрачена ціла країна).
 • Використання торгової марки і фірмового стилю франчайзера після розірвання договору франшизи.

Також існує велика ймовірність того, що після розірвання договору, франчайзі може вкрасти Ризики при продажу франшизиосновну ідею бізнесу або навіть торговельну марку, якщо ви до цього не потурбувалися про її захист. В результаті може статися ситуація, коли ваш партнер перетвориться на основного конкурента (наприклад, гучна в Україні справа з вареничними Победа і Катюша).

Розвинути успішну і прибуткову франчайзингову мережу можна лише в тому випадку, якщо ваші партнери, які стали власниками франшизи будуть чітко дотримуватися всіх умов договірних відносин і мати велике бажання досягти поставлених цілей. Адже успіх або невдачі кожного франчайзі впливають на діяльність бізнесу в цілому.

Тож як зменшити ризики при продажу франшизи? Для мінімізації ризиків слід:

 • На самому початку шляху визначитися з портретом потенційного франчайзі і проводити жорсткий відбір майбутніх партнерів.
 • Заздалегідь узгодити всі питання, що стосуються майбутньої співпраці, так би мовити «домовлятися ще на березі».
 • Формалізувати і описати всі процеси, що відбуваються в бізнесі. У разі якщо це не зробити, франчайзі може робити так, як вважає за потрібне, і ви нічого не зможете зробити.
 • Максимально врахувати всі можливі ризики при складанні договору з франчайзі.
 • Закріпити за франчайзі чітку територію, на якій він може вести свій бізнес.
 • Встановити спеціальний програмне забезпечення для контролю за фінансовою діяльністю франчайзі і зобов’язати партнера використовувати його в повсякденній роботі.
 • Передбачити розмір штрафних санкцій у разі несплати роялті та інших порушеннях умов співпраці.

Ризики при продажу франшизиЯк же мінімізувати ризики при продажу франшизи, скласти правильні договори і все ж знайти франчайзі, які разом з вами будуть робити ваш бізнес ще успішнішим? Відповідь очевидна – звернутися за допомогою до професіоналів в сфері франчайзингу. Компанія Franchis Capital – ідеальний «франчайзинговий партнер», один з лідерів консалтингу в сфері франчайзингу в країнах СНД. Після розробки франшизи, експерти компанії підготують для вашого проекту індивідуальну маркетингову стратегію просування або навіть займуться разом з вами пошуком надійних партнерів.

Якщо ви мрієте, про те, щоб про вашу компанію дізналися не тільки в вашій країні, а й за її межами, експерти Franchise Capital допоможуть вивести вашу франшизу на зовнішні ринки, адаптують франшизу під умови країни, в якій вона буде продаватися і знайдуть надійних франчайзі.

 

Franchise Capital – міжнародне консалтингове агентство з повним спектром послуг в сфері франчайзингу, яке пропонує рішення «під ключ» від створення, маркетингу, продажу франшизи до навчання, бухгалтерських послуг, експорту франшизи на зовнішні ринки і аутсорсингу відділу франчайзингу. Ми завжди готові прийти вам на допомогу!

Більше: Новини компанії  |  Календар заходів  |  Наш блог  |


* обязательные для заполнения поля.

×

* обов'язкові для заповнення поля.

×