Правильна організація життєво важлива для успіху франшизи

Однією з причин, завдяки якій франчайзинг став таким популярним способом ведення бізнесу, є його гнучкість. Модель франчайзингу в різних форматах успішно застосовується в таких різних галузях, як фастфуд і будівництво, готелі та послуги на дому, навчання і послуги для дітей, торгівля та інтернет послуги, логістика і послуги для бізнесу та багато інших. Іноді здається, що майже немає галузі, в якій належним чином розвинена система франчайзингу не могла б процвітати.

І все ж, хоча відсоток невдач для франчайзі показово низький у порівнянні з показником незалежних малих підприємств, відсоток невдач для франчайзерів, ймовірно, набагато вище. Деякі недавно розрекламовані системи ніколи не запускаються, а інші виходять з ладу всього через кілька років.

Чому так стається? Причина такої гнучкості франчайзингу в тому, що він легко адаптується. Початкова модель франчайзингу перетворилася у велике розмаїття структур і форматів, кожен з яких розроблений з урахуванням певної сфери бізнесу, країни/території, його концепції, внутрішніх особливостей і навіть стилю ведення бізнесу. Це означає, що якщо ви просто скопіювали щось, що працює у інших, ви обрали неправильну організацію.

Приклад з територіальної стратегією франчайзингу

Візьмемо, наприклад, території. Кожному франчайзі подобається відчувати, що у нього є ексклюзивна територія, на якій він може просувати свій бізнес, знаючи, що він вільний від конкуренції з боку інших франчайзі всередині тієї ж компанії. Це здається справедливим, чи не так? І, безумовно, така структура подобається їх юристам і бухгалтерам. Але наскільки великою має бути ця територія? На чому вона повинна бути основана – на картах, торгових центрах або щільності населення, або враховувати всі три варіанти? Чи може вона бути розділена або віддана під субфранчайзинг? Чи повинна взагалі бути територія? Для нового франчайзера вирішення всіх цих аспектів має ключове значення для створення успішної та стійкої бізнес-моделі як для франчайзера, так і для франчайзі. Зробите території занадто маленькими, і франчайзі може ніколи не досягти успіху. Зробите їх занадто великими, і вони можуть ніколи не використовувати свою територію належним чином, зменшуючи дохід франчайзера і залишаючи “плями” для участі конкурентів. У деяких випадках, коли важливими складовими є рекомендації і налагодження зв’язків, наявність певної території взагалі може зашкодити розвиткові франчайзі.

Структура франчайзингових платежів

Структура платежів – це ще одна область, в якій часто щось йде не так. Як і у випадку з територіями, платежі слід прораховувати і організовувати дуже ретельно. Паушальні платежі за франшизу повинні бути досить великими, щоб компенсувати більшу частину витрат франчайзера на запуск нового франчайзі, але досить невеликими, щоб бути доступними. Поточні платежі або роялті повинні бути досить великими, щоб забезпечити франчайзеру дохід, необхідний для фінансування його поточних допоміжних послуг та утримання відділу франчайзингу, але досить малими, щоб франчайзі міг отримати прийнятну прибуток на свої інвестиції. Багато нових франчайзерів фактично не знають, яку підтримку їм буде потрібно надавати на постійній основі. Відвідування чотирьох або п’яти франчайзі на індивідуальній основі кожні кілька місяців – це одне; створення офісу професійної підтримки для п’ятдесяти або більше франчайзі з персоналом, комунікаціями – це зовсім інше.

Виникає запитання, як повинні розраховуватися поточні платежі? У деяких секторах фіксована щомісячна плата є нормою; в інших частіше зустрічається відсоток від обороту. Постачальники можуть платити бонуси, або франчайзер може взяти на себе основну оренду приміщень і отримувати плату за суборенду франчайзі з прибутком. Наприклад, можуть стягуватися додаткові збори за національні маркетингові або бухгалтерські послуги. Всі ці та багато інших варіантів використовуються, і всі вони у когось конкретно працюють. Але жоден з них не працює для всіх – в цьому-то і полягають підводні камені для франчайзерів, які не роблять свою домашню роботу.

Висновки

Згадавши тільки перераховані вище рішення, можна виділити більше 250 різних комбінацій і форматів, і це ми побачили лише верхівку айсберга. Правильне структурування франшизи вимагає певних досліджень, занурення і досвіду, і правда в тому, що тільки деякі власники бізнесу – незалежно від того, наскільки добре вони ведуть свій існуючий бізнес – володіють необхідними знаннями. Отже, більшість франчайзерів признаються, що їх ранні стадії розвитку франшизи характеризуються суцільними експериментами, помилками і висновками, як хорошими, так і поганими. Тому не дивно, що деякі нові франшизи не отримують успіху.

Однак зробіть це правильно, і нагорода може бути величезною. Постарайтеся все обдумати і прислухатися до порад. Поговоріть з існуючими франчайзерами, використовуйте досвідчених консультантів з франчайзингу (у деяких з них більш широкий досвід, ніж у інших) і багато читайте. І пам’ятайте – один розмір не підходить всім.

 

Franchise Capital – международное консалтинговое агентство с полным спектром услуг в сфере франчайзинга, которое предлагает решения «под ключ» от создания, маркетинга, продажи франшизы до обучения, бухгалтерских услуг, экспорта франшизы на внешние рынки и аутсорсинга отдела франчайзинга. Мы всегда готовы прийти вам на помощь!

Больше: Новости компании  |  Календарь мероприятий  |  Наш блог  |


* обязательные для заполнения поля.

×

* обов'язкові для заповнення поля.

×