Майстер-франшиза (англ. Master Franchise). Інструкція до застосування

Франчайзинг стрімко розвивається не тільки в країнах ЄС, а й в країнах СНД. Саме тому велика кількість підприємців в нашій країні зараз цікавляться даною сферою і тим, як працює така бізнес-модель. На нашому сайті ми розміщуємо актуальну інформацію щодо франчайзингу, знайомимо читачів з його основними поняттями та напрямками. Наші статті допоможуть вам познайомитися з різними моделями запуску франчайзингових мереж. Сьогодні будемо говорити про майстер-франшизу чи майстер-франчайзинг (англ. Master Franchise). Що таке майстер-франшиза? Які її особливості? З нашої статті ви дізнаєтеся всі подробиці про те, як розширюють бізнес за допомогою франчайзингу міжнародні корпорації.

Таку франчайзингову модель, як майстер-франчайзинг (інші назви майстер-франшиза, майстер-ліцензія, іноді ще називають золота франшиза), найчастіше використовують великі міжнародні компанії але вона не менше популярна і серед малого чи середнього бізнесу при виході на інші ринки. В якості нових ринків завоювання, зазвичай виступає велике місто або столиця, але частіше за все інша країна або навіть кілька держав.

Trollbeads
Trollbeads

Чому подібна система так користується попитом серед великих компаній?

Вся справа в тому, що світові бренди не в змозі ефективно управляти всіма франчайзинговими точками, так як кожен регіон чи країна має свої особливості в законодавстві, економіці, менталітеті і так далі. Адже тільки місцевий і досвідчений бізнесмен знає все реалії і тонкощі місцевого ринку. Тому доцільно довірити розвиток бізнесу саме йому. У зв’язку з цим і з’явилося таке поняття як майстер-франшиза.

Майстер-франшиза передбачає надання своєму франчайзі широких повноважень на створення франчайзингової мережі в конкретному регіоні або країні. Франчайзі може самостійно проводити відбір партнерів і надавати їм право на відкриття франчайзингових точок на ввіреній території. При цьому майстер-франчайзі отримує певний відсоток від усіх франчайзингових виплат – паушального платежу і роялті. Майстер франчайзі – це як франчайзер і франчайзі в одній особі. До речі, покупка майстер-франшизи для франчайзі завжди пов’язана з інвестуванням значного капіталу.

Тим не менш, головною метою майстер-франчайзингу є розширення бізнесу шляхом виходу на міжнародні ринки.

Переговори про продаж майстер-франшизи зазвичай проходять довго, так як необхідно узгодити безліч питань щодо всіх нюансів майбутньої співпраці, договори, які підписують сторони теж відрізняються. Так, наприклад, часто в договір включається план по відкриттю об’єктів, що належать майстер франчайзі (бажано) і план по кількості відкриття точок прямого франчайзингу, фіксується відкриття першого пілотного об’єкта на території, де планується розвиток майстер франшизи, фіксуються плани з продажів. Це відкриття стає першим серйозним випробуванням для майстер-франчайзі і має допомогти спрогнозувати сторонам приблизну стратегію розвитку майбутнього бізнесу. У майбутньому цей об’єкт необхідний для наочної презентації бізнесу потенційним франчайзі.

Якщо ми говоримо про виробничі або ресторанні франшизи, то дуже часто на першому етапі виникає необхідність закупівлі певних товарів у постачальників, з якими співпрацює франчайзер. А це, як ми пам’ятаємо, інша країна, відповідно постачальники – це іноземні компанії, тому з’являється важливе питання, відповіді на який іноді необхідно починати шукати ще до початку співпраці – налагодження процесу закупівлі і доставки товарів до даної країни.

Всі умови і обов’язки сторін визначаються договором майстер-франчайзингу.

Перед підписанням сторони повинні продумати все до дрібниць: зони відповідальності, фінансові потоки (наприклад, необхідно розділити франчайзингові платежі від майбутніх партнерів), закупівлі, маркетинг, контроль франчайзі, корпоративний сайт, соціальні мережі і багато іншого. Але необхідно враховувати, що розвиток і підтримку діяльності в даному регіоні – це пряма функція майстер-франчайзі.

Варто також відзначити, що франчайзер повинен розробити ефективну систему мотивації майстер-франчайзі, щоб мережа активно розширювалася.

Франчайзер надає партнеру право отримувати певний відсоток від:

 • загальної суми роялті;
 • франчайзингових внесків.

В свою чергу майстер-франчайзі зобов’язується:

 • підбирати;
 • навчати;
 • і всебічно підтримувати франчайзі.
мейл боксис франшиза
Mail Boxes Etc.

Майстер-франшиза дозволяє власнику бренду розширювати бізнес стрімкими темпами з набагато меншими інвестиціями. До того ж франчайзер крім масштабування бізнесу може приділяти більше часу, наприклад, вдосконаленню якості обслуговування, поліпшенню бізнес-процесів.

Така система розширення бізнесу зручна й вигідна і для франчайзера і для франчайзі. Франчайзер в свою чергу мінімізує ризики, пов’язані з виходом на міжнародні ринки, а франчайзі зацікавлений в розширенні мережі з метою отримання більшого прибутку. Якщо майстер-франчайзі не виконує умови договору, договір розривається і територія повертається назад до франчайзера.

Для франчайзера в даному випадку найважливіше і найскладніше – це знайти надійного партнера, якому можна довірити представляти власний бізнес в конкретному регіоні або країні. Шукати таких партнерів потрібно на міжнародних виставках і каталогах.

Недоліки майстер франчайзингу:

 • вибір неправильного майстер-франчайзі може надати величезний негативний вплив на бренд франчайзера і його франчайзингову програму;
 • є великий ризик втрати контролю франчайзером над усією франчайзинговою мережею, яка була збудована даними майстер-франчайзі.

Ми думаємо, що зайвим буде нагадувати, що до відбору майстер-франчайзі потрібно підходити дуже відповідально. Для успішної побудови франчайзингової мережі та її подальшого розвитку до франчайзі зазвичай висувається ряд вимог, наприклад:

 1. Наявність ресурсів (фінансові, людські тощо) необхідних для створення великого підприємства і його подальшого розвитку.
 2. Управлінський досвід і знання умов роботи в даній країні.
 3. Досвід в побудові команд та реалізації проектів.
 4. Бажано наявність досвіду роботи в цій же сфері (але не обов’язково).
 5. Знання необхідних мов для успішної роботи з головним офісом франчайзера.

Іноді список вимог до потенційних франчайзі через свої розміри стає непереборною перешкодою для початку будь-якого співробітництва.

Прикладом успішного використання майстер-франчайзингу можна назвати такі всесвітньо відомі іноземні корпорації як:

 • Mail Boxes Etc. – мережа Центрів бізнес-послуг для бізнесу і приватних осіб;
 • Trollbeads – мережа ювелірних бутиків;
 • The Wendy’s Сompany – мережа ресторанів швидкого харчування;

  SPAR
  SPAR
 • RE/MAX – мережу агентств нерухомості;
 • Subway – всесвітньо відома мережа фаст-фудів;
 • Debenhams – мережа універмагів, що займаються продажем одягу, косметики і товарів для будинку;
 • Baskin Robbins – мережа кафе;
 • Helen Doron – мережа шкіл з вивчення англійської мови;
 • Mortimer – мережа дитячих шкіл з вивчення англійської мови;
 • McDonald’s – відомий бренд фастфуду;
 • Nike – всесвітньо відомий виробник взуття та одягу для спорту;
 • 7-Eleven – найбільша в світі мережа мінімаркетів;
 • ZARA – відомий бренд модного одягу;
 • KFC – відомий бренд фастфуду;
 • Sbarro – мережа піцерій.

З вітчизняних франчайзерів схему майстер франчайзингу успішно практикують:

 • Lviv Croissants — мережа пекарень з асортиментом свіжо-випечених великих круасанів з різними начинками;
 • FreshLine – мережа сендвіч-барів;
 • Супкультура – мережа фастфуду здорової їжі;
 • Львівська майстерня шоколаду – мережа кондитерських;
 • SMARTUM — мережа центрів ментальної арифметики.

Якщо ви цікавитеся придбанням майстер-франшизи або у вас виникли інші питання, пов’язані з франчайзингом, експерти компанії Franchise Capital дадуть відповідь на всі запитання. Разом ми здатні на більше!

 

Наші контакти:  +38 067 500 26 86  |   +38 095 039 77 37  |  office@franchise-capital.com

Більше: Новини компанії  |  Календар заходів  |  Наш блог  |


* обязательные для заполнения поля.

×

* обов'язкові для заповнення поля.

×