Історія франчайзингу в Україні

Франчайзинг є однією з кращих моделей ведення та масштабування бізнесу в світі, за допомогою якої можна ефективно розвивати малий і середній бізнес. Такі всесвітньо відомі гіганти, як McDonalds, ZARA, Subway, Shell, Singer стали успішними саме завдяки системі франчайзингу.

Франчайзинг зародився ще в середині XIX століття, широкого поширення набув у ХХ столітті. І на сьогоднішній день масштабування бізнесу за допомогою франчайзингу розвивається швидкими темпами. Франчайзингова модель ведення бізнесу існує більш, ніж в 140 країнах світу. Лідерами галузі є США, Франція, Великобританія, Німеччина, Польща, Росія.

Що стосується України, то на думку експертів у сфері економіки, українські підприємці все більше віддають перевагу франчайзингу, коли стоїть питання про розширення бізнесу. Франчайзинг дозволяє стати власником прибуткового бізнесу навіть в тому випадку, якщо у підприємця немає достатнього досвіду або великого бюджету. Тому зараз франчайзингом цікавиться практично кожен успішний український бізнесмен.

Про франчайзинг пишуть в ділових ЗМІ, величезна кількість інформації на цю тему розміщена в інтернеті. В Україні проводяться спеціалізовані виставки, зустрічі підприємців, присвячені франчайзингу. Тому сміливо можна сказати, що ринок франчайзингу набирає обертів, адже з кожним роком кількість франчайзингових точок в нашій країні збільшується.

Український франчайзинг: початок

Перші франчайзингові договори в Україні було укладено в 1993 році. Трохи пізніше на ринок виходить міжнародний гігант – мережа McDonalds, яка навідріз відмовилася використовувати франчайзинг для власного розвитку на території України.

У 1999 році відкрився перший партнерський ресторан мережі «Pizza Celentano», який відкритий за франшизою.

У 2001 була створена Асоціація франчайзингу України, голова директорату Асоціація франчайзингу України асоціації – Андрій Кривонос. Завдання даної організації – представлення інтересів підприємців на урядовому рівні, які використовують франчайзингові договори. Асоціація франчайзингу надає всебічну підтримку українським франчайзерам і франчайзі, захищає їх права та інтереси, сприяє розвитку франчайзингу в Україні в цілому.

Варто відзначити, що ще в 2001 році в нашій країні існувало всього кілька десятків мереж. У 2004 році почалося стрімке зростання франчайзингових точок, і починаючи з цього року кількість гравців ринку з кожним роком збільшувалася приблизно на 30%. А ось на початок 2020 року в Україні успішно працює вже понад 23 000 франчайзингових точок.

У 2010 році на ринок України вийшла міжнародна мережа піцерій Domino’s Pizza.

У грудні 2012 року в Києві було відкрито перший ресторан міжнародної мережі KFC.

Яскравими прикладами міжнародного франчайзингу є:

 • Mail Boxes Etc. – глобальна мережа Центрів бізнес-послуг, розвиває понад 2 600 Центрів в 52-х країнах;
 • Coldwell Banker – американська мережа агентств нерухомості, заснована в 1906 році, має близько 3000 офісів в 49 країнах;
 • Trollbeads – данська ювелірна мережа, яка розвиває понад 4 000 бутиків в 50-ти країнах світу;
 • RE/MAX – американська мережа агентств нерухомості, понад 8 000 офісів по всьому світу;
 • Domino’s Pizza – американська мережа піцерій, представлена в 85 країнах світу і нараховує понад 16 000 ресторанів, продає більше 3 млн. піц на добу;
 • KFC – мережа ресторанів швидкого харчування, налічує понад 23 000 закладів і відома в понад 100 країнах;
 • McDonalds – величезна корпорація, яка відома у всьому світі і має понад 38 000 закладів у 120 країнах світу, щодня ресторани мережі відвідує понад 70 млн. відвідувачів.

7 вересня 2015 року – Олександр Алєксєєнко спільно з партнерами анонсували на ринку запуск консалтингової компанії Franchising Full Cycle (FFC). У період з 06.2015 по 07.2019 Олександр займав посаду керуючого Партнера компанії, особисто запускав закордонні офіси компанії в містах Алмати (Казахстан) і Бішкек (Киргизстан). В середині 2019 року Олександра Алексєєнко вийшов з числа засновників компанії FFC.

Історія франчайзингу в Україні.04 липня 2019 року – Олександр Алексєєнко заснував власну консалтингову компанію Franchise Capital.

І хоча в Україні досить успішно працюють міжнародні франшизи, більше 60% ринку належить національним франшизам. З 2015 року розпочався активний розвиток національних мереж.

Одні з найспішніших франчайзингових мереж в Україні:Історія франчайзингу в Україні.

 • ресторани швидкого харчування: «Pizza Celentano», «Fresh Line», «Lviv Croissants», «Франс.уа»;
 • кав’ярні: «AROMA KAVA»;
 • торгівельні мережі: «ZARINA», «Novus», «Наш Край»;
 • агентство нерухомості: «Coldwell Banker»,«Re/Max».

На сьогоднішній день понад 30 українських мереж представлені на міжнародних ринках. Серед яскравих представників можна відзначити:

 • VD one – мережа магазинів чоловічого одягу;
 • DELFAST – сервіс кур’єрської експрес-доставки на електровелосипедах;
 • Arber – магазини ділового одягу для чоловіків;
 • Burger Club – мережа бургерних.

За кількістю франчайзингових точок найбільшими мережами в Україні є «Наша Ряба» (більше 2 500 торгових точок), «Нова Пошта» (більше 6 000 торгових точок), «Форнетті» (близько 500 точок).

Франчайзинг в Україні більше розвинений у великих ділових центрах, наприклад, в Києві, Харкові, Одесі, Львові, Дніпрі. Гальмує розвиток франчайзингу в Україні відсутність чітко регламентованого законодавства в сфері франчайзингу, а також присутність недобросовісних франчайзерів і франчайзі. Термін «франчайзинг» в українському законодавстві не використовується, його ідентифікують з поняттям комерційної концесії. Згідно з угодою комерційної концесії, одна сторона (власник бренду), передає іншій стороні право використовувати модель ведення бізнесу в комерційних цілях за певну плату.

Факти негативного негативного впливу на франчайзинг:

 • високий рівень тіньової економіки;
 • невдосконалена нормативно-правова база;
 • висока вартість франшиз;
 • відсутність підтримки з боку держави.

Франчайзинг дозволяє залучати інвестиції в країну, впровадити передові технології та інноваційні методи ведення бізнесу.

Але незважаючи на певні проблеми в сфері франчайзингу ринок продовжує стрімко розвиватися. Сподіваємося, що в найближчі роки ситуація змінитися і франчайзинг в Україні вийде на новий рівень, зміцниться законодавча база в цій сфері і про українські франшизи дізнаються на міжнародних ринках.

Якщо вам потрібна допомога в розробці, покупці або запуску франшизи, спеціалісти компанії Franchise Capital готові зануритися в ваш бізнес і вивести його на новий рівень.

 

Більше: Новини компанії  |  Календар заходів  |  Наш блог  |


* обязательные для заполнения поля.

×

* обов'язкові для заповнення поля.

×