Франчайзинг: антикризові поради для франчайзерів

Вітчизняні та міжнародні експерти в сфері економіки і бізнесу єдині в думці, що сьогодні франчайзинг є однією з найуспішніших форм ведення бізнесу і з року в рік його роль зростає. У світовій економіці франчайзингова модель масштабування застосовується практично у всіх галузях. Експерти з компанії Franchise Capital підготували перелік порад щодо розвитку цього напрямку в умовах кризи.

Що стосується франчайзерів, то вижити в умовах кризи досить Антикризисные советы франчайзингскладно, але цілком можливо, якщо зробити правильні стратегічні дії. Кризи в різний період часу відрізняються одна від одної, адже все залежить від економічної ситуації в світі, потреб споживачів, тенденцій ринку. Тому кожен раз потрібно шукати новий вихід із ситуації. Адже те, що спрацювало шість років тому, може не принести результатів на сьогоднішній момент. Досвід показує, що в кризових умовах багато франчайзерів починають здавати свої позиції, а інші – навпаки починають активно розвиватися. Що стосується франчайзі, то вони не пропадають з франчайзингового ринку. Вони просто починають шукати більш вигідні пропозиції і більш надійних франчайзерів. Саме тому власникам франшиз потрібно шукати нові рішення, щоб залучити потенційних франчайзі і утримати вже працюючих.

Експерти Franchise Capital радять франчайзерам вживати таких антикризових заходів, які допоможуть зацікавити або утримати партнерів:

 • Проаналізуйте портрет Вашого потенційного франчайзі, подумайте, за рахунок чого Ви можете розширити коло потенційних партнерів (зміщення акценту на малі міста, залучення більш старших за віком партнерів, обдумування пропозиції для топ-менеджерів великих компаній (в кризовий період цей сегмент особливо часто лишається без роботи), для інвесторів можете запропонувати варіанти інвестування в нові об’єкти тощо).
 • Перегляньте концепцію існуючої франшизи Вашого бізнесу – рекомендується мати антикризовий формат франшизи, який буде відрізнятися від решти форматів своєю простотою реалізації, значно меншим об’ємом інвестицій, необхідних для його запуску, відповідно і меншим терміном окупності бізнесу. Як і раніше, найбільша кількість запитів на купівлю франшиз в економ сегменті, тобто з загальними інвестиціями до 20 000 у.о. Це альтернатива самозайнятості. Якщо Ви думаєте, що це не Ваш шлях побудови франчайзингової мережі, то після закінчення кризи Ви зможете прибрати даний формат з Вашого оферу.
 • Продумайте формат конверсійного франчайзингу (приєднання до мережі окремих дрібних конкурентів зі сфери Вашого бізнесу), ми прогнозуємо активізацію подібних процесів. Для таких партнерів у Вас мають бути пільгові умови вступу в мережу, наприклад, максимально знижений паушальний платіж, мінімізація витрат на ребрендинг і т.п.
 • Передивіться територіальну стратегію розвитку франшизи, зробіть комплексну територіальну пропозицію (на місто чи регіон) більш привабливою.
 • Досвідчені франчайзери жартують, що «Столиця – це Столиця франчайзингуне більше ніж вітрина для продажу франшиз», адже останні кілька років багато компаній в боротьбі за ринок в містах-мегаполісах вже балансували на межі дохідності, тому з впевненістю ідіть в регіони і невеликі міста.
 • Паушальний (вступний) платіж: може буди тимчасово зменшений його розмір для нових партнерів або може бути надана знижка для окремих партнерів з відносно слабких регіонів або міст з невеликою кількістю населення; також сума паушального внеску може бути «розбита» на кілька щомісячних платежів. Скасовувати повністю будь-який з франчайзингових платежів ми не радимо, але іноді це теж може бути рішенням.
 • Роялті (як правило щомісячні платежі): може бути тимчасово зменшене, може бути застосоване прогресуюче роялті, тобто поступове збільшення розміру платежу, або можуть бути надані «канікули з виплати роялті» на певний період.
 • Скорочення поточних витрат франчайзі (наприклад, надання рекламних матеріалів за рахунок компанії-власника, здійснення безкоштовної доставки).
 • Є необхідність переглянути присутність Вашого бізнесу в інтернеті, додати онлайн складову (система доставки, онлайн послуги, онлайн консультанта (бот).
 • Зниження вимог до приміщення та обладнання або можливість використання більш дешевих аналогів (можливо імпортозаміщення).
 • Більша підтримка франчайзі на перших етапах запуску бізнесу (відкриваюча команда) і в критичних ситуаціях.
 • Участь в переговорах з орендодавцями франчайзі по орендним канікулам або зниженню розміру орендної ставки.
 • Після перегляду форматів франшизи та розміру платежів, передивіться Ваші маркетингові інструменти, змініть акценти в презентаційних матеріалах франшизи, більше фокусуйтеся на сьогоднішніх трендах: навчання персоналу онлайн, надання послуг онлайн, доставка товару додому або в офіс, спільна робота через єдиний інтернет-магазин та кол-центр, робіть акцент на централізований інтернет-маркетинг. Більше розкажіть про те, як Ви допомагаєте і підтримуєте існуючих партнерів – демонструйте гнучкість і зацікавленість в побудові довготривалих партнерських відносин.
 • Позапланове проведення тренінгів та семінарів для персоналу мережі в онлайн режимі, тим самим Ви допоможете зберегти дух команди, підвищите кваліфікацію і налаштуєте на майбутню роботу.
 • Проведіть бенчмаркинг конкурентів, перегляньте маркетинг бренду, франшизи в цілому.
 • Думайте самі і радьтеся з франчайзі про те, як стати ближчими до споживачів, як посилити комунікацію з ними.
 • Посильте контакт з кожним франчайзі і його топ-менеджерами, Антикризові франшизизапровадьте щотижневі антикризові наради команд партнерів, постійно збирайте зворотній зв’язок, оперативно його аналізуйте і результати виносьте на обговорення з партнерами. Пам’ятайте, що зараз час нестандартних рішень.
 • Перегляньте організацію бізнес-процесів в сторону їх систематизації та оптимізації.
 • З метою оптимізації і зменшення операційного навантаження на головний офіс компанії, розгляньте можливість часткового продажу власних працюючих об’єктів (наприклад, віддалених або менш прибуткових) Вашим франчайзі.
 • І наостанок: основне завдання франчайзера в час кризи – зберегти існуючих франчайзі. Тому в окремих випадках на час кризи деяким найбільш досвідченим регіональним партнерам можна надати більш широку можливість в прийнятті управлінських рішень.

Можна сказати, що в кризових умовах у гравців франчайзингового ринку з’являються нові можливості. У франчайзерів з’являється час для:

 • проведення аудиту франчайзингових точок;
 • підвищення якості послуг або продуктів, сервісу в цілому;
 • удосконалення договорів та іншої документації.

Варто зазначити, що в умовах кризи франчайзерам і франчайзі слід дуже серйозно ставиться до вибору партнерів. Тільки в цьому випадку франчайзинговий бізнес стане дійсно вигідним рішенням. Хочете знати більше про франчайзинг, тоді читайте наш блог та соціальні мережі, де Вас чекають новини зі світу франчайзингу, цікаві статті, факти, історії. Якщо вам потрібна детальна консультація по розвитку бізнесу, зверніться до експертів компанії Franchise Capital.

 

Більше: Новини компанії  |  Календар заходів  |  Наш блог  |


* обязательные для заполнения поля.

×

* обов'язкові для заповнення поля.

×