Чого варто очікувати від ринку франчайзингу в 2020 році?

У фільмі американського режисера Джона Лі Хенкока «Засновник» (The Founder), який розповідає про Рея Крока – засновника найвідомішої в світі мережі ресторанів швидкого харчування McDonald`s. Є сцена, в якій головний герой кидається на зустріч автомобілю Братів МакДональд, які поки ще відкрили лише один ресторан, і кричить: «Франшиза!». «Що? Вибачте?…», – дивуючись запитує один з братів, ледве почувши голос Рея через працюючий двигун. «Франшиза! Потрібна чортова франшиза! Ресторан дуже хороший для одного містечка. McDonald`s повинні бути всюди від океану до океану, від заходу до сходу! », – відповідає йому Крок.

Підприємці, менеджери, ресторатори та багато інших знайдуть в даному фільмі багато цікавого. Вона відкриває завісу над такою темою, як масштабування бізнесу за системою франчайзингу.

Що ж це таке і чи існує франчайзинг в Україні?

Що маємо

Станом на сьогоднішній день кількість франчайзингових підприємств в світі, згідно з даними Всесвітньої ради з франчайзингу (WFC), стрімко наближається до 1,5 млн. І дійсно, всі відомі мережі брендових магазинів, як правило, мають свою франшизу. Традиційно активною залишається індустрія швидкого харчування, туристичні компанії, фітнес-клуби, салони краси, медицина, ресторани, дитячі центри, сфера послуг для населення.

Визнані лідери франчайзингу в світі – США, Канада, Японія, Корея, Австралія; в Європі – Німеччина, Великобританія, Франція, Польща і Росія. У багатьох світових брендів є добре розвинені франчайзингові мережі, це McDonald’s, KFC, Domino’s, Subway, Shell, Zara, Baskin-Robbins, Columbia, Burger King, 7-Eleven, RE/MAX, Trollbeads, Century 21, Mail Boxes Etc. тощо.

За даними Асоціації франчайзингу України в нашій країні до 700 компаній з різних сфер бізнесу в своєму розвитку використовують франчайзингову схему. І хоча якість деяких франшиз бажає кращого, цей спосіб масштабування бізнесу з року в рік стає все більш популярним.

Найбільш відомі українські франчайзери, які довели працездатність своїх проектів, це мережі ресторанів Mafia, Хінкальня, кав’ярні AROMA KAVA, Бінокль Кава, пекарні-кав’ярні Lviv Croissants, Франс.уа, Маленька Пекарня, фастфуд Супкультура, CHICKEN HUT і Fresh Line, піцерія PIZZA CELENTANO, бургерна Burger CLUB, сервіс доставки їжі Perfect Balance, мережі супермаркетів Наш Край, Коло, і NOVUS, магазини солодощів ручної роботи Львівська майстерня шоколаду, магазини ювелірних прикрас ZARINA, салони Вікна Perfect, салони-перукарні Экспресс Стрижка, хімчистки KIMS і багато інших. Навіть при величезних економічних проблемах в країні існують франшизи які можуть служити прикладом для тих, хто задається питанням масштабування власного бізнесу.

В чому проблема?

Проте, варто зазначити, що в українському бізнес-середовищі дуже низький рівень базових знань у сфері підприємництва, як у власників франшиз, так і у інвесторів. На жаль, у нас все ще немає необхідного законодавства, яке б чітко регламентувало відносини сторін франчайзингу і зробило б цю співпрацю максимально прозорою і взаємовигідною.

За попередні роки у нас було кілька спроб прийняти закон «Про франчайзинг», але жодна з них не агроувінчалася успіхом.

Тим часом, в розвинених країнах такі закони давно і успішно діють, допомагаючи регулювати масу спірних питань бізнесу. У країнах ЄС, затверджені чіткі критерії оцінки договорів франчайзингу на відповідність місцевому антимонопольному законодавству і прийнятий конкретний перелік положень, які заборонено включати в договори франчайзингу через ризик можливого обмеження конкуренції як такої. У США на федеральному рівні прийнято більше сотні законів, які стосуються сфери франчайзингу.

Всі, зазначені вище фактори, а також нестабільна політико-економічна ситуація в Україні, призвели до різкого збільшення кількості франшиз-одноденок, які, як правило, нехтують правилами, і націлені лише на швидке збагачення.

Соціальний аспект&бізнес

Через відсутність інтересу і підтримки з боку держави до франчайзингу, Україна втрачає можливості, які могли б принести вигоду не тільки економіці, а й суспільству. Як мінімум, вирішивши певні соціальні проблеми. Наприклад, франчайзинг має всі можливості, щоб стати одним з кращих інструментів для соціальної реабілітації, адаптації та працевлаштування ветеранів, які повернулися із зони бойових дій. Адже секрет такої популярності франчайзингу в США, полягає в тому, що в період Другої Світової Війни американські підприємці за підтримки держави почали активно пропонувати ветеранам, які поверталися з гарячих точок, вкласти отримані компенсації у власну справу. Ця ініціатива мала вибуховий ефект для американської економіки.

В Україні вже з’явився не один соціальний проект ветеранів АТО, це Pizza Veterano і Veterano Coffee, які вже успішно масштабуються за системою франчайзингу.

Питання фінансування

Більше 60% економіки ЄС складають франчайзингові підприємства. За останніми даними близько 90% цього бізнесу в ЄС зростає за рахунок спеціальних цільових кредитів. Наприклад, в Італії кожен новий франчайзі може отримати від італійської асоціації франчайзингу близько € 50 тис. З яких 50% – спеціальний грант і ще 50% – кредит під низький відсоток від держави. Це дозволило за останні кілька років більш ніж удвічі, збільшити кількість франчайзі.

На превеликий жаль, у нас ситуація кардинально інша. Цільового кредитування франчайзингу в Україні практично не зустрічається. І хоча багато банків до 2020 року декларували свою готовність кредитувати франчайзинг. Але на ділі все виглядало зовсім інакше. Франчайзинг для банків це інвестування з підвищеним ризиком, як і звичайне відкриття бізнесу з нуля або стартап. Набагато простіше було отримати кредит, якщо франшиза вже не перший бізнес і не єдиний, а у підприємця вже є хороша фінансова історія.

Про прогнози

Робити прогнози в наш час справа абсолютно невдячна, але, безумовно, є тенденції і окремі ніші, які продовжать розвиватися і в 2020 році. Франчайзинг це невід’ємна складова сучасного підприємництва, тому перспективи на цей рік не особливо веселі, але обнадійливі.

Так історично склалося, що більшість франчайзингових проектів зосереджені в Києві, оскільки тут висока ділова активність, більше фінансових можливостей, вища купівельна спроможність населення. Але за останні роки франчайзинг став набагато популярнішим в невеликих містах країни, і ця тенденція триває. Особливою популярністю сьогодні користуються різного виду кав’ярні, але зараз в цій ніші відбувається перенасичення і відповідно ми очікуємо найближчим часом невелику стагнацію.

Продовжує зростати сфера послуг як В2В, так і В2С. Тут у 2019 році спостерігалося зростання до 15%. У наступному році особливим попитом продовжать користуватися франшизи в сфері послуг для дітей. Це розвиток, навчання та розваги.

Традиційно популярними протягом багатьох років залишаються фастфуд і стрітфуд. Це не могли не помітити багато гравців в сфері громадського харчування, тому впродовж наступного року очікуємо появи на ринку закладів «полегшених» форматів з сервісом доставки їжі.

Зростає інтерес до франчайзингу в IT, медичній та аграрній сферах. Агрофраншиза це проект, де за франшизою передається не просто торгівля чимось, а елементи виробництва/вирощування, обробітку, так чи інакше, пов’язані з виробництвом якихось видів товарів.

 

Franchise Capital – міжнародне консалтингове агентство з повним спектром послуг в сфері франчайзингу, яке пропонує рішення «під ключ» від створення, маркетингу, продажу франшизи до навчання, бухгалтерських послуг, експорту франшизи на зовнішні ринки і аутсорсингу відділу франчайзингу. Ми завжди готові прийти вам на допомогу!


* обязательные для заполнения поля.

×

* обов'язкові для заповнення поля.

×