- 17.08.2020
- Category: Блог про франчайзинг

Деякий час назад бізнес з продажу питної води в нашій країні здавався справою фантастичною. Вода з-під крана не витримувала ніякої критики, але купувати воду було якимось «незвичайним» явищем. Але сьогодні цей ринок розвивається дуже динамічно. Не можна стверджувати, що ніша вже заповнена, і влитися в ряди продавців води не вийде, це не так. Споживання бутельованої води стає дедалі масовішим, але однозначно, що за своє місце “під сонцем” доведеться поборотися.
З чого починати?
Дивлячись на які інвестиції готовий піти початківець “водовоз”. Є 3 варіанти відкриття бізнесу на воді:
- Організація з нуля підприємства повного циклу;
- Купівля франшизи;
- Доставка від виробника – посередництво.
Кожен з варіантів має свої переваги і недоліки, і що вибрати, вирішує сам підприємець, виходячи зі своїх фінансових можливостей. Об’єднує їх необхідність оформлення ФОП або рідше юридичної особи, реєстрація компанії і оплата податкових відрахувань. Також знадобиться стартовий капітал, який піде на придбання або оренду, необхідного в кожному конкретному випадку, обладнання, матеріалів і транспортних засобів.
Варто розглянути кожну з можливостей по уважніше.
Дилерство
Найменш витратний варіант, оскільки дилер тільки перепродує продукт вже відомої компанії. Його завдання – знайти покупця і доставити йому воду. Це можуть бути як разові покупки, так і довгострокові договори на обслуговування. Другий варіант кращий. Саме нові дилери займаються поставками води в квартири. Це не настільки вигідно, як обслуговувати навіть не великий офіс і тим більше велике підприємство. Однак з чогось треба починати.
Щоб підприємство стало беззбитковим, щодня потрібно продавати близько 20 бутлів води об’ємом 20 літрів, а це означає, що потрібно взяти на обслуговування близько 150 сімей.
Для того, щоб стати дилером на “водовозному” ринку будуть потрібні деякі інвестиції.
- Доведеться оформити ФОП, відкрити і зареєструвати фірму з доставки питної води кінцевому споживачеві.
- Купити або орендувати складське приміщення, куди буде поставлятися готова продукція від виробника. Цей пункт можна пропустити, якщо домовитися про відвантаження потрібної кількості води прямо з підприємства.
- Найняти мінімальний штат співробітників: оператор, експедитор і водій.
- Купити або орендувати маленький вантажний автомобіль.
- Розмістити рекламу, укласти договори на поставку.
Не дуже великі інвестиції, але і прибутку великого не буде, оскільки у дилера немає можливості диктувати ціни на товар. На різниці цін заводу і продавця прибуток завжди буде мінімальним. Отже, рентабельність не висока.
Франшиза з доставки питної води
Купити права на торгівлю будь-яким товаром від імені відомого бренду – дуже приваблива ідея, яка взаємовигідна, як продавцеві, так і покупцеві. Чим більше мережа, тим дорожче вона коштує, це відомий факт, але починати працювати з уже «розкрученим» ім’ям значно простіше, ніж рекламувати і просувати нікому не відому компанію. Це один з головних аргументів в подібній формі партнерства.
Підприємець за свої гроші (паушальний внесок) отримує вже відпрацьовану схему роботи, впізнаваний бренд і повний пакет узгоджених установчих документів, які необхідні для початку роботи.
Крім того головна компанія (франчайзер) надає:
- навчання з ведення даного виду бізнесу і поточні консультації
- комплект обладнання або проконсультує з його купівлі,
- технічні засоби,
- витратні матеріали,
- продукт під реалізацію – в даному випадку воду.
За це підприємець повинен ділитися прибутком, в тому числі щомісячно виплачувати певну суму, так звані «роялті» за використання бренду в комерційних цілях.
Підприємцю залишиться тільки
- відкрити ФОП,
- орендувати або купити приміщення для розливу води і її складування,
- купити або орендувати автомобіль для перевезення бутлів з водою,
- найняти штат співробітників.
Інвестицій значно більше, ніж в першому варіанті, але і прибуток вищий. Не потрібно в такому обсязі витрачатися на рекламу, шукати клієнтів значно простіше.
Власне виробництво повного циклу
Цей варіант найбільш витратний, як фінансово, так і за часом, зате прибутком ні з ким не доведеться ділитися. Щоб запустити нову компанію з виробництва та доставки води доведеться подолати багато труднощів, головним чином бюрократичних. Дуже багато часу йде на узгодження і отримання дозвільних документів, адже даний вид діяльності відноситься до комерційного природокористування. Це означає, що потрібно оплачувати податок на використання надр.
Після того, як всі документи зібрані, починається активна фаза роботи з запуску виробництва, під час якої:
- буриться свердловина,
- купується різне обладнання,
- орендуються, будуються або купуються приміщення для виробництва і складування води, а також адміністративний офіс,
- вода сертифікується на відповідність дозволеним стандартам,
- реєструється нова марка води,
- закуповується або береться в оренду транспорт,
- закуповуються витратні матеріали, в тому числі мінеральні добавки і пластикова тара,
- наймається персонал,
- укладаються договори на обслуговування.
Важливо!
Не варто думати, що можна продати просто природну очищену воду. Є спеціальні стандарти хімічного складу води, і вона обов’язково повинна їм відповідати. Вирішити цю проблему можна двома шляхами: взяти в штат кваліфікованого хіміка або купувати готовий мінеральний склад.
Перевагою організації виробництва «з нуля» можна вважати його варіативність. Кожен підприємець може сам вибрати, що йому доцільніше, наприклад можна закуповувати готову тару, а можна поставити обладнання та виробляти її самостійно, продаючи надлишки конкурентам. Теж саме стосується транспорту і деякого обладнання. Їх можна орендувати, купити або взяти в лізинг.
Недоліки в цьому варіанті бізнесу теж є, і вони досить суттєві.
- Будуть потрібні дуже значні інвестиції.
- Підготовчий процес узгодження і отримання сертифікатів тривалий.
- Розкрутка нового бренду також вимагає великих інвестицій і не тільки фінансових.
- До моменту виходу на прибуток пройде досить великий термін.
Крім того підприємство повного циклу роботи об’єднує кілька абсолютно різних виробництв, які тісно зв’язані одне з одним, і негаразди в будь-якому з «відділів» загрожують повною зупинкою всього циклу. Тому потрібне оперативне реагування на будь-які, навіть на дрібні проблеми.
Особливості бізнесу з доставки питної води
Головне перевага цього бізнесу в тому, що він практично не відчуває сезонних коливань. Наприклад, в літній період масових відпусток споживання води зростає в торгових і бізнес центрах. Також з’являються нові точки доставки, такі як літні оздоровчі табори. Бутильована вода найбільш корисний продукт в порівнянні з кип’яченою, вона абсолютно безпечна.
Створення рекламних роликів, що продаватимуть – невід’ємна частина бізнесу. Зрозуміло, всі добре обізнані про користь води і необхідність її вживання. В даному випадку споживач повинен дізнатися саме про компанію, що її виробляє і доставляє, якщо є бажання дійсно заробляти на цьому ринку. Така реклама досить специфічна і відноситься до соціально значущої.
Для перевезення води використовується багаторазова тара. Маючи три повних комплекти можна довгий час забезпечувати роботу підприємства без додаткових інвестицій. Мало того, що це економія коштів, але і пасивний внесок в покращення екологічного стану планети.
Слушна порада.
Для забезпечення рентабельності підприємства варто дотримуватися не хитрих правил:
- Дотримуватися балансу ціни і якості води. Погану воду навіть за невеликі гроші ніхто не купить вдруге, доцільніше утримувати середні ціни на ринку, але довести якість води до ідеального. Такий продукт куплять із задоволенням, навіть якщо вона буде коштувати як у конкурентів.
- Найбільший прибуток приносять корпоративні клієнти, бажано робити фокус на них, але повністю відмовлятися від приватних замовлень теж не варто.
- Варто застосовувати різноманітні стимулюючі акції для великих постійних клієнтів і для нових покупців. Наприклад, давати в оренду бутлі для води великим користувачам, що здешевлює поставки і вивільняє час для обслуговування нових клієнтів. У цьому випадку «заправка» бутлів проводиться один раз на тиждень.
- Ретельно складати графік доставки води клієнтам з урахуванням їх побажань. Не допускати запізнень і занадто ранніх візитів.
Не складні правила, які здатні привести до процвітання підприємства.
Бізнес з доставки води – один з видів, який буде актуальним завжди, оскільки забезпечення чистою питною водою через водопровідні мережі вимагає величезних зусиль з боку держави, а пити людині необхідно постійно. Без води ми зможемо прожити всього кілька днів.
Більше: Новини компанії | Календар заходів | Наш блог |