Бізнес по франшизі: особливості, плюси і мінуси

Бізнес по франшизі має свої особливості, плюси і мінуси. Про нього чули багато, але не всі розуміють суть такого бізнесу. Франшиза – це фактично комерційна концесія, договір між підприємцем і власником бренду. Є дві сторони: франчайзі і франчайзер. Перший купує у другого право на використання бренду в комерційних цілях, модель і систему ведення бізнесу.

Франшиза простими словами

Людина, що збирається відкрити ресторан, не може просто так назвати його «McDonald’s», використовувати чужий логотип, фірмові кольори і продавати продукцію бренду. Однак відомий бренд здатний принести більше прибутку ще й за менший рекламний бюджет. Але підприємець може придбати тимчасове право на використання назви відомого бренду, логотипу, системи ведення бізнесу і всіх напрацювань. Більш того, він отримує готовий бізнес-план, загальну концепцію ведення бізнесу, технологію виробництва, продажів, підтримку команди головного офісу і т.п.

Особливо ефективним такий бізнес виявляється в регіонах, де ще мало всяких фірмових магазинів, популярних кафе. Знайдеться багато охочих сходити випити кави в Starbucks або Illy Caffè, замовити вечерю в Vapiano або KFC, купити кросівки Adidas або Nike, заглянути в барбершоп Chop-Chop і замовити квіти через сервіс ZakazBuketov.

Якщо ви розглядаєте франшизу, як інструмент відкриття бізнесу, звичайно, в це доведеться інвестувати. По-перше, паушальний платіж – це оплата самої франшизи. По-друге, вам необхідні інвестиції в запуск самого об’єкта бізнесу (магазин, салон, центр, офіс, студія і т.п.), як правило в процесі роботи будуть ще виплати на користь франчайзера: щомісячний відсоток від виручки (роялті), маркетингові відрахування.

Бізнес за франшизою

Покупцю франшизи (франчайзі) передається не тільки право на використання бренду в комерційних цілях. Це цілий комплекс: консультації, допомогу в організації бізнесу, передача технологій, секретів ведення успішної діяльності. Але найголовніше полягає саме в пізнаваному бренд. Ваш бізнес не потребуватиме величезному рекламному бюджеті. А це дуже важливо в підприємницькому справі.

Після укладення договору франчайзингу, франчайзі отримає пакет необхідних документів (правові документи, політика) і матеріалів (стандарти фірмового стилю, бізнесбук (операційна книга франчайзі) для старту і організації майбутньої справи. Багато компаній в оплату франшизи навіть включають навчання персоналу або не включають, але все одно з цим допомагають.

Великий і авторитетний франчайзер безпосередньо зацікавлений з збереженні своєї репутації. Тому він буде не тільки сприяти правильній організації бізнесу, а й супроводжувати справу франчайзі.

Плюси франчайзингу

 • Підприємець отримує право на використання відомого бренду.
 • Готовий бізнес-план, модель і система ведення бізнесу.
 • Сприяння в організації бізнесу з боку франчайзера.
 • В певній мірі існуючий попит на продукцію. Споживачеві не потрібно доводити, що, наприклад, одяг Adidas є якісним і затребуваним.
 • Мінімальні витрати на рекламу. Бренд і так вже впізнаваний.
 • Високий рівень доходу.

Мінуси франчайзингу

 • Головний мінус в витратах. Потрібно не тільки орендувати приміщення, платити зарплату співробітникам, закуповувати товар і т.п., але ще і заплатити за франшизу. Даний платіж називається паушальним внеском і вноситься на рахунок франчайзера при укладенні договору франчайзингу. Досить часто його розміри досить великі. А також роялті – регулярні фіксовані платежі, або відсоток від отриманого прибутку.
 • Обмеження. Дії франчайзі суворо регламентуються. Франчайзі проявляти креатив особливо не вийде. Є певні вимоги, яким потрібно відповідати. Простіше кажучи, не можна купити франшизу Макдональдс, відкрити під даним брендом звичайну столову і продавати в ній пиріжки.
 • Трохи довший період окупності. Хороша франшиза коштує недешево. Якщо врахувати і інші витрати бізнесмена, то окупатися справа буде довше. Часто франчайзі грішать тим, що трохи завищують ціни за свої товари і послуги, щоб прискорити процес. Однак збільшення цін загрожує зменшенням числа клієнта.

Види франшиз

 1. Soft franchising або легкий франчайзинг. В даному випадку з боку франчайзера буде не такий жорсткий контроль. Франчайзі має більше свободи в плані самостійного розвитку бізнесу.
 2. Hard franchising або жорсткий франчайзинг – франчайзингова система в якій, як правило, все систематизовано і регламентовано з дуже жорсткими умовами роботи для партнерів-франчайзі.
 3. Індивідуальна франшиза, звичайна франшиза, класична франшиза, пряма франшиза – це все назви одного виду франшиз. Це право відкрити одну франчайзингову точку за конкретною адресою.
 4. Срібна франшиза. Тут франчайзі отримує готовий бізнес «під ключ». Франшиза обходиться відносно дорого, зате підприємець отримує вже діючий бізнес, який не потребує особливого просування.
 5. Золота франшиза або територіальна франшиза. Це досить дорогий варіант франчайзингу, що відрізняється швидкою окупністю. Франчайзі отримує монопольні права в конкретному місті, не маючи конкурентів в рамках однієї франшизи.
 6. Майстер-франшиза – один з найдорожчих видів франчайзингу, як правило, використовується при виході/експорті франшизи на зовнішні ринки. Дає право франчайзі відкривати власні франчайзингові об’єкти і продавати франшизу третім особам в рамках обумовленої території (як правило країни або регіону).
 7. Оренда. В даному випадку франчайзі отримує право на управління готовим, налагодженим бізнесом на певний термін з можливістю продовження.
 8. Управлінська франшиза. Коли франчайзі інвестує у відкриття франчайзингової точки, але управляє бізнесом франчайзер. Франчайзі отримує певний відсоток від доходу/прибутку і може контролювати процес ведення бізнесу.

Замість висновку

Витрати за франчайзингової вищі, ніж при звичайному бізнесі. Але якщо грамотно підійти до вивчення ринку в своєму місті, конкурентів, платоспроможності споживачів, то цілком реально знайти відповідний бізнес за франшизою.

 

Franchise Capital – міжнародне консалтингове агентство з повним спектром послуг в сфері франчайзингу, яке пропонує рішення «під ключ» від створення, маркетингу, продажу франшизи до навчання, бухгалтерських послуг, експорту франшизи на зовнішні ринки і аутсорсингу відділу франчайзингу. Ми завжди готові прийти вам на допомогу!

Більше: Новини компанії  |  Календар заходів  |  Наш блог  |


* обязательные для заполнения поля.

×

* обов'язкові для заповнення поля.

×