Що таке «зручна франшиза»?

Щоразу, проводячи зустріч з власниками бізнесу, які вирішили розвивати його за допомогою франчайзингу, ми задаємо одне і те ж питання: «Якою має бути Ваша франшиза?». На превеликий подив, серед стандартних відповідей, все частіше потенційні франчайзери відповідають: «Моя франшиза повинна бути зручною для франчайзі». Звичайно, це бажання стоїть на ряду зі швидкою окупністю, беззбитковістю, безпекою ведення бізнесу. Це змусило нас задуматися, що ж таке «зручна франшиза» для франчайзі і чим подібний альтруїзм з боку франчайзера може обернутися для бізнесу в цілому.

Безумовно, фінансову сторону цього питання обговорювати немає ніякого сенсу. Кожен власник бізнесу рахує гроші і чітко знає, що без правильної фінансової моделі підприємство чекає провал. Тому, якщо у фінансовій моделі франшизи закладений грамотно прорахований паушальний внесок і роялті, як би «не зручно» було їх оплачувати для франчайзі, але робити це доведеться.

Інше питання в тому, що закладено в ці суми. Багато франчайзерів роблять помилку, не пояснюючи суті цих платежів, що викликає здивування і небажання їх оплачувати з боку франчайзі. Якщо в паушальний платіж входять маркетингові дослідження та юридична допомога, розробка дизайн-проекту, допомога в підборі персоналу нового об’єкта і його навчання, робота «відкриваючої команди» на стадії запуску, то краще на старті пояснити це франчайзі.

Ваші партнери повинні розуміти, що допомога з боку франчайзера буде більш кваліфікованої, «заточеною» під потреби бізнесу, ефективною у розрізі витраченого часу і ресурсів, ніж якби франчайзі займався цим самостійно.

Що ж іще зручно для франчайзі?

Вважати, що франчайзингова точка — виключно його зручна франшизавласність. З одного боку може здаватися, що це дуже непогано. За допомогою хорошого управлінця, що залучений в усі процеси і тримає руку на пульсі, бізнес буде розвиватися ефективніше. Але на практиці все виглядає трохи інакше. Перш за все, з’являється позиція «Я краще знаю, як повинен працювати мій бізнес», тобто по суті відмова приймати готову модель франшизи на 100%.

Як наслідок, франчайзер працює не над розвитком франчайзингової мережі. Його сили спрямовані на боротьбу із несанкціонованою зміною технології, стандартів обслуговування, виробництвом абсолютно іншого продукту, закупівлями сировини у «своїх» постачальників, незаконним використанням торгової марки та іншими проблемами.

Як уберегтися від подібних проблем, не позбавляючи франчайзі права голосу і «безпечної» свободи?

Відповідь, як і алгоритм дій, дуже простий і очевидний:

    1. Чітко і детально прописувати права і обов’язки сторін у договорах. Так, договір франчайзингу іноді складається з десятків сторінок і вимагає роботи хороших юристів. Але це того варте, перевірено на практиці.
    2. Розробити чіткі стандарти та інструкції роботи франчайзингового об’єкта, починаючи від вимог до локації майбутнього об’єкта, закінчуючи фінансовою дисципліною і звітністю. Головна вимога – ці інструкції повинні охопити всі процеси роботи, діяльність кожного співробітника, а також бути доступними для них.
    3. Проведіть навчання персоналу франчайзі. Дуже важливий момент, який дозволить уникнути проблеми під назвою «я зрозумів це по-своєму».
    4. Закріпіть за франчайзі фахівця, який може надати компетентну допомогти і відповісти на всі питання 24/7. Багато помилок і несанкціоновані дії співробітників відбуваються через відсутність нормальної підтримки з боку франчайзера.
    5. Проводіть аудити об’єктів. Важливо пояснити франчайзі для чого це потрібно, ознайомити з регламентом перевірки, необхідністю дотримуватися рекомендацій аудиторів. Для проведення аудиту всередині мережі можна розробити систему чек-листів і закріпити її в бізнес-буку. Для зовнішньої перевірки очима відвідувачів досвідчені франчайзери використовують такий інструмент як аудит «таємного покупця». Також добре працює система штрафів і преміювання, однак вона повинна бути обов’язково відображена в партнерському договорі.

Звичайно, франчайзі завжди будуть шукати можливості поліпшити процеси. І їхня пропозиції не потрібно залишати без уваги. Існують сотні прикладів, коли франчайзери, прислухаючись до раціональних порад франчайзі, отримували інноваційні рішення, нові продукти і свіжі ідеї для розвитку бізнесу і мережі в цілому.

Залишилися питання, пов’язані з організацією франчайзингових? Або ви хочете придбати франшизу чи розробити власну? Експерти компанії Franchise Capital готові відповісти на всі запитання й дати професійні рекомендації.

 

Наші контакти:  +38 067 500 26 86  |   +38 095 039 77 37  |  office@franchise-capital.com

Більше: Новини компанії  |  Календар заходів  |  Наш блог  |


* обязательные для заполнения поля.

×

* обов'язкові для заповнення поля.

×