- 07.07.2020
- Category: Блог про франчайзинг

Франшиза – ідеальне рішення, щоб почати власний бізнес з мінімальними ризиками і витратами. Однак існують ситуації, коли підприємець раптом розуміє, що вибрав невідповідну для себе нішу або підписав договір з недобросовісним франчайзером.
Пропозицій на ринку франчайзингу зараз досить, але на жаль, є багато фейкових проектів. Деякі бізнес-моделі, запропоновані франчайзерами на ділі, просто не працюють і не приносять очікуваного прибутку. До того ж в процесі співпраці між франчайзером і франчайзі можуть виникнути спірні питання, нерозуміння. Нерідкі випадки, коли франчайзер не виконує обіцяні зобов’язання.
Якщо ви вирішили з яких-небудь причин вийти з франчайзингової мережі, то ця стаття буде вам цікава. У будь-якому випадку франчайзі необхідно знати, як правильно розпрощатися з франчайзером і на що варто звернути увагу, якщо така ситуація виникне.
До розірвання договору варто віднестися максимально відповідально. Адже неправильне оформлення претензій може привести до накладення штрафів і спричинити за собою збитки. Варто звернутися за допомогою до досвідчених юристів або консалтингової компанії в сфері франчайзингу.
Договір комерційної концесії укладається на певний термін. Найчастіше термін договору становить від 3 до 5 років з правом пролонгації на такий же період. Можливо достроково розірвати договірні відносини з франчайзером і вийти з франчайзингової мережі, але для цього необхідно привести вагомі підстави. Наприклад, відмовитися від франшизи можна в тому випадку, якщо франчайзер веде діяльність під незареєстрованою торговельною маркою, незаконно використовує чужий бренд в комерційних цілях. Якщо франчайзі звернутися до суду, то він може спробувати повернути частину інвестицій. Також, якщо франчайзер визнаний банкрутом, то всі договірні відносини автоматично припиняються.
Якщо франчайзі має намір вийти з франчайзингової мережі з причин, не пов’язаних з банкрутством або порушенням авторських прав, то необхідно завчасно, а краще за шість місяців повідомити про це франчайзера.
Відмова від франшизи оформляється виключно в письмовому вигляді. Відмову у письмовій формі потрібно відправити директору головної компанії (франчайзеру). У документі слід вказати планову дату розірвання і чіткі причини з яких франчайзі має намір вийти з франчайзингової мережі. Найбільш розповсюдженими причинами розірвання можуть бути причини пов’язані з недотриманням франчайзером умов договору та взятих на себе зобов’язань.
Наприклад, якщо франчайзер:
- упродовж тривалого часу не підтримує комунікацію та не реагує на запити франчайзі, не надає партнеру ніяку консультативну допомогу
- не надає сервісне обслуговування, якщо це було обумовлено в договорі заздалегідь
- не робить рекламну підтримку, не піклується про репутацію бренду, або ще гірше – сам знищує репутацію
- не надає обіцяні інструменти, необхідні для успішної роботи франчайзингової точки
Виникають ситуації, коли власник франшизи відмовляється розривати договір з партнером, в цьому випадку всі питання вирішуються в судовому порядку.
Якщо франчайзер і франчайзі за взаємною згодою вирішили припинити партнерські відносини, то в цьому випадку укладається угода про розірвання договору. Можна також просто скласти доповнення до основного договору. У будь-якому випадку в документі необхідно вказати дату виходу франчайзі з франчайзингової мережі. Крім цього слід вказати всі зобов’язання, які повинні виконати обидві сторони до припинення дії договору і після, з вказівкою тимчасових обмежень.
Варто відзначити, що при виході з франчайзингової мережі франчайзі зобов’язаний:
- повернути франчайзинговий пакет, який передавав франчайзер після підписання договору
- повернути рекламні матеріали
- зняти логотип і фірмову символіку з фасаду будівлі, меблів
- сплатити штрафи, пов’язані з достроковим виходом з франчайзингової мережі, якщо такі передбачені договором
Вихід із франчайзингової мережі досить трудомісткий і складний процес, який вимагає багато часу і сил. Тому для вирішення такого важливого питання все ж слід звернутися за допомогою до професіоналів. Експерти компанії Franchise Capital готові допомогти оформити всю необхідну документацію, правильно і з мінімальними втратами вийти з подібної ситуації.
Наші контакти: +38 067 500 26 86 | +38 095 039 77 37 | office@franchise-capital.com
Більше: Новини компанії | Календар заходів | Наш блог |