Що таке паушальний платіж?

Перебуваючи в пошуках вигідної франшизи, підприємцю варто звернути увагу на такий важливий критерій, як паушальний внесок. Плануючи купівлю франшизи, франчайзі слід детально розібратися з тим, що ж таке паушальний платіж. Переглядаючи умови купівлі франшизи, ви напевно не раз задумувались над тим, чому паушальний внесок однієї франшизи, може досягати до кількох десятків тисяч доларів, інший, навпаки зовсім мінімальний, а то і зовсім відсутній. Давайте детально розберемося, як формується паушальний платіж, чим він відрізняється від роялті і чому в різних франшизах сума внеску розходиться.

Якщо коротко описати поняття паушальний платіж (часто наз. паушальний внесок або вступний платіж), то можна сказати, що зазвичай це одноразовий платіж, який повинен сплатити підприємець, який бажає придбати франшизу (франчайзі) власнику франшизи (франчайзеру).

Що таке паушальний платіж?

Паушальний платіж – це плата за вступ до франчайзингової мережі, розкриття всіх нюансів ведення майбутнього бізнесу, використання бренду і бізнес-моделі.

Сума і порядок оплати паушального платежу вказується в договорі комерційної концесії. Після підписання договору та оплати паушального платежу, франчайзі має повне право використовувати торговельну марку власника франшизи, технології та стандарти ведення бізнесу.

Паушальний платіж може сплачуватися відразу після підписання договору з франчайзером, а може бути розділений на кілька платежів, які необхідно сплатити за певний час. Тут все залежить від умов договору і лояльності самого франчайзера до партнера. Тому, спілкуючись з франчайзером, обов’язково уточнюйте усі тонкощі і умови оплати паушального платежу.

Розраховуючи власні інвестиції на придбання та запуск франшизи, франчайзі варто розуміти, що паушальний платіж це не єдині витрати на запуск бізнесу. Необхідно, наприклад, ще враховувати витрати на оренду приміщення, придбання обладнання, брендинг, маркетинг і т.д.

Напевно, переглядаючи умови придбання франшиз, вам не раз траплялося таке поняття, як роялті. На відміну від паушального внеску, роялті – це періодичні (щомісячні або щоквартальні) платежі, встановлені франчайзером. Сума роялті може бути фіксованою або залежати від площі/доходу/прибутку франчайзингової точки.

Франчайзер допомагає франчайзі відкрити і запустити франчайзингову точку, щоб вона працювала максимально ефективно. Відповідно франчайзер несе певні витрати. Паушальний платіж не регламентований законом, тому розраховується франчайзером індивідуально.

На що витрачається паушальний платіж?

Отриману від франчайзі суму паушального платежу, більшість франчайзерів використовують в першу чергу для компенсації власних витрат:

  • покриття власних витрат, пов’язаних з відкриттям чергової франчайзингової точки;
  • виплати “відсотків” своїм співробітникам, які задіяні в маркетингу і продажу франшизи;
  • покриття витрат на відрядження і оплату заробітної плати співробітникам, які задіяні у відкритті нового франчайзингового об’єкта, в навчанні франчайзі і його персоналу;
  • часто на оплату дизайн-проекту приміщення;
  • часто на виготовлення вивіски для франчайзингового об’єкта, яка в подальшому передається франчайзі в оренду;
  • поліпшення або доопрацювання інтернет-порталу;
  • надання франчайзі рекламних матеріалів;
  • просто відносять до прибутку власного підприємства і т.д.

Це далеко не весь список, в кожної франшизи є свої особливості та нюанси.

Як правильно визначити оптимальний розмір паушального платежу?

Кращий консультант з франчайзингу Олександр Алєксєєнко Franchise Capital
Олександр Алєксєєнко, засновник компанії Franchise Capital

“На питання «Як правильно визначити оптимальний розмір паушального платежу» дати єдину правильну відповідь практично неможливо. Кожен проект унікальний і вимагає індивідуального підходу в прийнятті такого рішення. Але є кілька рекомендацій, які можуть допомогти розібратися з цим питанням. Одна з них, орієнтуватися на 10% від загального обсягу інвестицій, необхідних в запуск самого франчайзингового об’єкта – багато франчайзерів беруть такий підхід за основу, працюючи над створенням франшизи власного бізнесу. Ви повинні розуміти, що високий розмір паушального платежу може сильно нашкодити майбутнім продажам вашої франшизи, або взагалі поставити на них крапку. У своїй повсякденній практиці ми рекомендуємо для перших 3-5 франчайзі декларувати мінімально можливий розмір паушального платежу, який покриє ваші витрати з запуску даних франчайзингових об’єктів, а потім поступово і незначно його піднімати”, Олександр Алєксєєнко, засновник та CEO компанії Franchise Capital.

Розмір паушального платежу залежить від специфіки роботи франчайзера, сфери бізнесу, впізнаваності бренду, цінності і унікальності інформації, яка передається партнеру, налагодженості внутрішніх бізнес-процесів, рентабельності бізнесу і багатьох інших факторів. Наприклад, існують франчайзери, які встановлюють символічну суму паушального внеску. Це актуально в тому випадку, коли франчайзер зацікавлений в швидкому зростанні франчайзингової мережі та популяризації бренду. Оплата паушального платежу в цьому випадку є підтвердженням того, що франчайзі налаштований серйозно і зацікавлений у розвитку франчайзингової точки.

Існують франшизи, які взагалі не вимагають оплати вступного платежу. В основному, це компанії-виробники, які реалізують через франчайзингові точки вироблені товари. У цьому випадку франчайзі зобов’язується закупити товар у франчайзера в певних об’ємах.

Вступний або паушальний платіж?

Додамо кілька слів, чому в міжнародній практиці паушальний платіж не зовсім коректно називати вступним платежем (у нас часто використовується це поняття). На території країн СНД прийнято паушальний платіж виплачувати один раз – під час оформлення угоди з купівлі-продажу франшизи, тому він “вступний”. При подальшій пролонгації раніше підписаного між сторонами договору комерційної концесії, оплата паушального платежу не відбувається. У більш розвинених країнах, чим популярніша і впізнаваніша франшиза, тим частіше зустрічається умова повторної сплати паушального платежу при продовженні співпраці (пролонгації договору комерційної співпраці) між франчайзером і франчайзі. Найчастіше мова йде про сплату 50% від паушального платежу та частковий перегляд колишніх умов співпраці.

Сподіваємося, що ви отримали відповіді на ваші питання, пов’язані з паушальним внеском. Якщо ви хочете знати більше інформації про франчайзинг або вам потрібна допомога у виборі франшизи, експерти компанії Franchise Capital нададуть консультації, допоможуть вибрати і запустити прибуткову франшизу.

 

Наші контакти:  +38 067 500 26 86  |   +38 095 039 77 37  |  office@franchise-capital.com

Більше: Новини компанії  |  Календар заходів  |  Наш блог  |


* обязательные для заполнения поля.

×

* обов'язкові для заповнення поля.

×