Що таке медіафраншиза і кінофраншиза?

Чи знаєте ви, що «Гаррі Поттер», «Люди Х», «Джеймс Бонд», «Зоряні війни», «Матриця», «Бетмен», «Залізна людина», «Пірати карибського моря» це одні з найуспішніших медіафраншиз? Так, франчайзинг стрімко розвивається не тільки в сфері продажів або надання послуг, а й в кіно, музиці, мультиплікації, літературі.

Давайте детально розберемося в тому, що ж таке медіафраншиза? Медіафрраншиза це ситуація, коли інтелектуальна власність з персонажами, вигаданим всесвітом, антуражем і торговою маркою оригінального твору передається на законних підставах іншому медіаспеціалісту. В якості медіафраншизи досить часто виступають фільми, літературні твори, комікси, комп’ютерні ігри, телевізійні передачі, фестивалі, шоу. Наприклад, відомі книги часто екранізуються, персонажі фільмів стають головними героями комп’ютерних ігор, а ідеї літературних творів отримують нове життя в телевізійних шоу-програмах або серіалах, сюди ж можна віднести їх сиквели, приквели, відгалуження сюжету і т.д.

Придбання медіафраншизи дає франчайзі право використовувати в комерційних цілях ідеї автора франшизи, персонажі і популярність головних героїв.

Для автора ідеї продаж інтелектуальної власності за допомогою франшизи дозволяє отримати більший прибуток. Це також дає нове життя головним героям літературного твору, фільму або гри.

Медіафраншиза найчастіше зустрічається в світі кіно (кінофраншиза), чого тільки варті кіновсесвіт Marvel і DC.

Однією з найперших кінофраншиз став всім відомий фільм «Хрещений батько», який вперше вийшов на екрани ще в 1974 році. Пізніше були зняті ще два однойменних фільми. Гангстерська сага досі є популярною.

Особливу популярність серед глядачів отримали такі екранні герої, як хоббіти, ельфи  головні персонажі фільму «Володар кілець». Право на екранізацію роману-епопеї Дж. Р.Р. Толкіна отримала ще в 1968 компанія United Artists. А в 1976 році права були викуплені у спадкоємців всесвітньо відомого автора за 15 млн. доларів.

«Володар кілець» був не тільки екранізований, а й послужив ідеєю для запуску комп’ютерних ігор.

Цікавим фактом є те, що однією з найбільш дорогих кінофраншиз є фільм «Гаррі Поттер». Права на екранізацію книги були викуплені в 1998 році кінокомпанією Warner Bros. За 20 років «Гаррі Поттер» приніс компанії прибуток в розмірі понад 20 млн. доларів.

Серед найбільш відомих і прибуткових медіафраншиз можна також відзначити фільми «Термінатор» за участю Арнольда Шварценеггера, «Зоряні війни», «Джеймс Бонд», «Місія нездійсненна», а також екранізацію роману про канібала Лектора, Шерлока Холмса.

Офіційних назв медіафраншизи зазвичай не мають, тому їх називають по головним героям, наприклад, поттеріана, бетманіана.

У 2018 році найбільше очікуваними франшизами в кіносфері є:

 • Місія нездійсненна 6;
 • Дедпул частина 2;
 • Хижак
 • Чорна Пантера;
 • Світ Юрського періоду 2.

Будь-яка кіностудія мріє про те, щоб фільми, які вона випускає з часом перетворяться на франшизу. За допомогою франшизи фільми і екранізації відомих книг можуть існувати десятиліттями. Фільм «Годзілла», наприклад, вперше вийшов на екрани в 1954 році, а останню версію можна було побачити в кінотеатрах в 2017. Таким чином «Годзілла» існує вже понад 60 років.

Серед найтриваліших кінофраншиз можна відзначити наступні світові твори:

 • «Планета мавп» 49 років;
 • «Рожева пантера»  46 років;
 • «Роккі» 39 років;
 • «Повсталий з пекла» 30 років;
 • «Міцний горішок» 25 років;
 • «Форсаж» 14 років.

Незаперечним фактом є те, що франчайзинг приносить величезний прибуток кіноіндустрії, а також авторам відомих і гучних книг.

Якщо у вас виникли питання, пов’язані з придбанням або продажем медіафраншизи, зверніться до експертів компанії Franchise Capital. Фахівці нададуть професійну консультацію, роз’яснять всі тонкощі даної сфери і допоможуть вам успішно розвивати бізнес.

 

Наші контакти:  +38 067 500 26 86  |   +38 095 039 77 37  |  office@franchise-capital.com

Більше: Новини компанії  |  Календар заходів  |  Наш блог  |


* обязательные для заполнения поля.

×

* обов'язкові для заповнення поля.

×