Кодекс етики франчайзингу (European Code of Ethics for Franchising)

Система франчайзингу побудована не тільки на правових аспектах, а й етичних. Тому більшість міжнародних асоціацій франчайзингу в усьому світі прийняли “Кодекси етики франчайзингу”. Це один з основних документів, який регламентує взаємовідносини між франчайзером і франчайзі.

Основне завдання нормативно-правового документа — захист франчайзі від недобросовісних власників франшиз. Дотримання Кодексу дозволяє побудувати довірчі відносини між учасниками франчайзингової системи і стимулює франчайзерів і франчайзі до чесної співпраці.

Взаємини між франчайзером і його партнерами в країнах Європи ґрунтуються на Європейському Кодексі етики франчайзингу (European Code of Ethics for Franchising). Цей документ був прийнятий в 1972 році Європейською Федерацією Франчайзингу. В етичний нормативно-правовий документ були внесені зміни в 1991 році, які є чинними і по даний момент.

Цей документ є практичним зведенням правил, якими повинні керуватися франчайзери та франчайзі для чесного і сумлінного ведення бізнесу за франчайзинговою системою.

Франчайзингові асоціації у всьому світі розробили регіональні адаптації Етичного Кодексу. В Україні Кодекс етики франчайзингу був прийнятий Федерацією Розвитку Франчайзингу України.

Кодекс етики франчайзингу України ґрунтується на основних положеннях Європейського Кодексу етики франчайзингу. Документ був розроблений з метою врегулювання відносин між франчайзерами і франчайзі.

Незважаючи на те, що франчайзинговий ринок України активно розвивається, основною проблемою галузі все ж залишається слабка законодавча база. В Українському законодавстві досі не існує поняття «франчайзинг» — є тільки термін «комерційна концесія». Така ситуація призводить до того, що:

  • виникає не повне розуміння суті франчайзингу;
  • з’являються проблеми при складанні договірних відносин між франчайзером і франчайзі;
  • часто трапляються конфліктні ситуації між партнерами.

У зв’язку з тим, що відносини між усіма учасниками франчайзингового ринку не врегульовані на законодавчому рівні, прийняття Кодексу етики франчайзингу України (The Ukrainian Code of Ethics for Franchising) є важливим кроком на шляху удосконалення системи франчайзингу в нашій країні. Кодекс дозволяє вибудовувати чесні і прозорі взаємини між франчайзером і франчайзі. Цим документом керуються в своїй роботі не тільки підприємці, а й бухгалтери, юристи, консультанти в сфері франчайзингу.

Дотримання Кодексу дозволяє вибудувати добросовісну конкуренцію між власниками франшиз і їх партнерами.

Основними положеннями Кодексу етики є:

  • визначення поняття та основних принципів франчайзингу;
  • вимоги до договорів;
  • обов’язки франчайзера і франчайзі;
  • розкриття інформації;
  • конфіденційність.

Етичний Кодекс грає важливу роль для франчайзі, адже він дозволяє захистити їх від недобросовісних франчайзерів і як наслідок — псевдофраншиз.

Українське законодавство в сфері франчайзингу знаходиться на примітивному рівні в порівнянні зі світовими стандартами, що говорить про незацікавленість органів влади в розвитку франчайзингу. Але сподіваємося, що найближчим часом ситуація зміниться і буде покращена законодавча база, будуть прийматися закони, що регулюють франчайзингову сферу, що сприятиме ще більш активному розвитку франчайзингу в Україні і залученню міжнародних брендів.

Дотримання положень Кодексу етики франчайзингу дозволяє українським підприємцям займаються франчайзингом, формувати прозорі взаємини з франчайзі, а також вести чесну конкурентну боротьбу на ринку.

Залишилися питання, пов’язані з дотриманням етичних норм в сфері франчайзингу? Хочете успішно масштабувати бізнес або купити прибуткову франшизу? Тоді зверніться за допомогою до експертів компанії Franchise Capital. Спеціалісти провідної консалтингової компанії допоможуть вам розібратися у всіх спірних питаннях. Довіряйте бізнес тільки професіоналам у сфері франчайзингу.

 

Наші контакти:  +38 067 500 26 86  |   +38 095 039 77 37  |  office@franchise-capital.com

Більше: Новини компанії  |  Календар заходів  |  Наш блог  |


* обязательные для заполнения поля.

×

* обов'язкові для заповнення поля.

×