Історія франчайзингу

Історія виникнення франчайзингу має глибоке історичне коріння. Багато вчених стверджують, що перші спогади про подібні схеми зустрічаються в Британії, де виняткове право на збір податків надавалося великим, впливовим баронам, які мали дворянський титул. У той же час звичайним громадянам давалося право, за певну грошову винагороду, торгувати товарами на ринках, згодом ці місця стали називатися franchises.

Багато вчених сходяться у тому, що першою компанією побудованої за системою франчайзингу була компанія «Singer Sewing machine company» (США), у нас відома як «Зінгер». У 50-х роках XIX століття фірма Ісаака Зінгера була широко відома в всьому світі, її знамениті швейні машинки добре продавалися на всій території Сполучених Штатів. Виникла необхідність організації повноцінного сервісу. Створення сервісної системи на такій величезній території виявилося досить складною та дорогою справою. Щоб вирішити цю проблему, Ісаак Зінгер уклав з великими дилерами договір на право продажу і подальшого ремонту швейних машин і обладнання на частині території США.

Єдина в світі, на той момент, система франчайзингу компанії Singer, забезпечила ринок масовим випуском швейних машин. Конкурентоспроможні ціни і великий товарообіг дав можливість створити систему франчайзингу, яка давала право деяким фірмам, продавати й обслуговувати швейне обладнання Зінгер.

У 1898 році справжній бум в сфері франчайзингу створила компанія General Motors. Компанія впровадила схему, при якій офіційні дилери компанії повинні були вкласти власні кошти у розвиток корпорації, чим підтверджували свою високу зацікавленість і участь. До обов’язків дилерів General Motors входив не лише продаж автомобілів, а й їх подальше обслуговування. Дилери були зобов’язані підтримувати престиж і високий рівень компанії.

Кількома роками пізніше компанія Coca-Cola, а ще трохи пізніше і Pepsico взяли за основу систему франчайзингу, виготовляючи сироп для своїх напоїв в одному місці, а подальше виробництво напоїв та розлив по пляшках відбувався на фабриках франчайзі. Франчайзі були власниками фабрик і магазинів, де продавалася продукція Coca-Cola і Pepsico.

Початок двадцятого століття для франчайзингу ознаменувався новим витком розвитку. Гуртові виробники були виробниками продукту і продавали його франчайзі, які реалізовували його в точках збуту по роздрібній вартості. Таким чином, в 1926 році в Чикаго був створений Незалежний альянс бакалійників (IGA). Роль Незалежного альянсу бакалійників для США стала настільки значущим кроком у розвитку економіки, що вже в 1932 році та ж доля спіткала і Європу. У Нідерландах була заснована — «Мережа вільних бакалійників» DE SPAR, відома сьогодні як SPAR. Назва європейської мережі склалося з перших букв девізу: «Door Eendrachtig Samenwerken Profiteren Allen Regelmatig», що в перекладі означає «Всі ми виграємо від співпраці».

Основний етап становлення і розвитку франчайзингу стався в період політики невтручання в 50-і роки в США. Прикладом успішного франчайзингу може слугувати історія мережі ресторанів McDonald’s. Брати Дік і Мек Макдональд, котрі заснували імперію McDonald’s, поширили по всьому світу продукт і сервіс, який упізнаваний в будь-якій країні завдяки особливій формі продуктів і унікальності обслуговування. Отримавши ліцензію на право купівлі та продажу ресторанів, відбулася передача однієї цілісної системи ведення ресторанного бізнесу. На сьогодні мережа ресторанів McDonald’s працює по всьому світу, і налічує понад 14000 закладів.

У 1958 році брати Берт Баскін і Ірв Роббінс щоб збільшити популярність і прибутковість свого підприємства, вирішили використовувати франшизу у власному кафе. Після цього брати більше переорієнтувалися на виробництво, а кафе передали своїм франчайзі. Результатом експерименту стало зростання фінансового прибутку в рази. На сьогодні мережа кафе Baskin Robbins відкрита практично в кожній країні світу, і налічує близько 6000 закладів.

У ХХ столітті в США виробники товарів задумалися над тим, як збільшити ринок збуту продукції та продавати більшу кількість товарів. І система франчайзингу відкрила нові можливості для бізнесменів. Використовуючи принцип франчайзингу, гурнові постачальники товарів почали будувати ділові відносини із роздрібними мережами магазинів і супермаркетів. Продавець (франчайзер) робив знижки роздрібним організаціям, які могли використовувати торговельну марку фірми і в той же час залишатися незалежними.

У США 40% від усього товарообігу займають компанії створені за системою франчайзингу. Економічні відносини, що засновані на принципі франчайзингу, прижилися і в Європі. Частка таких підприємств на ринку становить від 5% до 30% від обігу, кількість франчайзингових мереж постійно зростає. Європейські лідери за використанням франчайзингу при веденні бізнесу — Франція, Німеччина і Великобританія. За темпами зростання франчайзингових мереж в Європейських країнах на сьогоднішній день лідирує Польща.

Радянський Союз дізнався про існування франчайзингової системи в 1980 році, коли на ринку СРСР з’явилася американська корпорація PepsiСo. Свій бурхливий розвиток на пострадянському просторі франчайзинг розпочав в період 2001 року.

В Україні в нинішній час з успіхом працюють як іноземні франчайзингові корпорації, так і вітчизняні франчайзингові компанії. Загальна їх кількість сьогодні стрімко зростає і вже становить більше 500 компаній.

Потрібна допомога?

FRANCHISE CAPITAL пропонує міжнародні та вітчизняні франшизи у різних галузях і сферах

* обязательные для заполнения поля.

×

* обов'язкові для заповнення поля.

×