Коротка історія великого бренду KFC

Хочете дізнатися історію створення однієї з найбільших мереж громадського харчування? Тоді читайте подробиці про те, як з’явився бренд KFC і чому протягом багатьох років мережа популярна в багатьох країнах світу.

Початок шляху

Харланд Девід Сандерс (англ. Harland David Sanders), засновник KFC

Все почалося в США в місті Луїсвілл, штат Кентуккі. Засновником одного з найбільших мереж громадського харчування став Харланд Девід Сандерс (англ. Harland David Sanders), пізніше більш відомий як Полковник Сандерс (англ. Colonel Sanders). У Сандерса було важке дитинство, в 16 років він пішов з дому, а пізніше пішов служити в армію. Закінчивши службу, він багато подорожував по країні, дізнався багато нового, в тому числі і те, як готувати смачні страви.

Сандерс пробував себе у багатьох професіях, він був і кур’єром, і ковалем і навіть кондуктором. Накопичивши трохи грошей, у віці 40 років в 1930 році Харланд Сандерс, придбав власну заправну станцію «Shell». Крім продажу бензину, Харланд став пропонувати клієнтам фірмову страву, яку придумав сам. Вона складалася із смаженої курки і 11-ти пряних трав. Згодом клієнти стали приходити до Харланда не просто, щоб заправити авто, а покуштувати ароматну курочку в його їдальні.

Поява Kentucky Fried Chicken (KFC)

Коли відвідувачів ставало все більше і більше, Сандерс зрозумів, що на фірмовій страві він може заробити гроші. Удосконаливши рецепт, він орендував більше приміщень, щоб можна було обслуговувати великий потік відвідувачів.

Згодом на його закладах з’явилася вивіска «Kentucky Fried Chicken», що в перекладі з англійської означає смажене курча з Кентуккі.

Сандерс постійно удосконалював рецепт приготування курки, додавав нові спеції, трави, міняв способи приготування. Згодом курку стали готувати в скороварці, що значно прискорило процес приготування і підвищило швидкість обслуговування клієнтів.

Незабаром, Сандерс і його фірмова курочка стали дуже популярні в місті і в усьому штаті Кентуккі. Так, в 1935 Харланд Сандерс отримав звання «полковника» від губернатора Рубі Лаффуна за істотний внесок в розвиток громадського харчування.

Уже в 1937 році Сандерс разом з дружиною відкрив мотель з назвою «Двір і кафе Сандерса», в якому розміщувався ресторан на 140 гостей. На відкритті Харланд з’явився в шикарному білосніжному костюмі з суворим метеликом. Саме цей образ і донині є візитною карткою бренду.

В чому ж сіль?

До речі, свій знаменитий рецепт з 11 трав і спецій Сандерс закінчив покращувати тільки в 1940 році, рецепт був записаний і тримався у великому секреті. Харланд постійно жартував, що перець і сіль – основні компоненти, інші інгредієнти є на кожній кухні. Патентувати рецепт Сандерс заборонив, так як кожен патент має певний термін дії і після його закінчення рецепт повинен бути розкритий. В даному випадки Харланд Сандерс довіряв лише кільком людям і великим сейфу, де зберігався рецепт.

Сьогодні суміш роблять на декількох різних підприємствах, які не володіють повним рецептом, а лише його частиною. Але було кілька прецедентів з витоком інформації, виходячи з якої можна говорити про наступний рецепт суміші трав і спецій для курочки KFC:

 • паприка (чотири ложки)
 • мелений білий перець (три ложки)
 • сіль з часником (дві ложки)
 • селерова сіль (одна ложка)
 • мелений чорний перець (одна ложка)
 • мелений імбир (одна ложка)
 • суха гірчиця (одна ложка)
 • сухе листя базиліка (пів-ложки)
 • сухе листя чебрецю (пів-ложки)
 • сіль (дві третини столової ложки)
 • сухе листя орегано (душиця звичайна, третина ложки)

До речі, одну тушку курки розділяють на 9 частин: 2 крила, 2 стегна, 2 ніжки, 2 частини грудки, 1 кіль.

Франшиза KFC

У 1950-х популярність закладів Сандерса стала різко знижуватися, з’явилося багато конкурентів. Але незважаючи на це полковник зміг вивести бізнес із кризи за допомогою продажу франшизи. Надалі Сандерс об’їздив майже всю Америку і налагодив роботу понад 400 франчайзингових точок за 12 років.

У 1964 році, коли Харланду Сандерсу було за 70 років він продав свій бізнес американському підприємцю за 2 мільйони доларів. На ті часи це були величезні гроші. При цьому Харланд отримав від компанії довічну пенсію ще тривалий час не переставав працювати, так як залишив за собою функцію контролю якості канадських франчайзі і роль «живого товарного знака».

В кінці 70-х, в нелегкий для компанії KFC час, керівництвом було прийнято рішення запропонувати Харланду Сандерсу повернутися на роль радника ради директорів. Цю роль він і виконував до 16 грудня 1980 року поки не помер від пневмонії.

KFC сьогодні

На сьогоднішній день бренд KFC відомий більш ніж в 125 країнах і є частиною Yum! Brands, куди також входять Pizza Hut і Taco Bell. Мережа ресторанів швидкого харчування KFC є однією з найбільших в світі, і нараховує більше 23 000 закладів.

З 1993 року фаст-фуди KFC стали з’являтися в країнах СНД. В Україні перший ресторан швидкого харчування був відкритий в 2012 році.

І до цього дня основні страви в ресторанах KFC готуються виключно з курки. Особливий рецепт приготування і склад пряних трав до сих пір знаходяться в секреті.

KFC пропонує клієнтам високу якість обслуговування і смачні страви, приготовані зі свіжих продуктів. У меню можна знайти курячі крильця, ніжки під смачною паніровкою, картоплю фрі та оригінальні сендвічі з курячим філе.

Особливості франшизи

В середньому для відкриття одного ресторану KFC буде потрібно 1 500 000 доларів. Однак все розраховується індивідуально і залежить від країни, регіону і безлічі інших чинників. Крім цього паушальний внесок складає від 45 000 доларів. Роялті – 5% від щомісячного обороту. Маркетингові відрахування становлять до 4% і ще 1% іде на рекламні заходи.

Незважаючи на те, що придбати франшизу може далеко не кожен бізнесмен через великі капіталовкладення, все ж компанія не відчуває нестачі в клієнтах і продовжує успішно розвиватися. Термін окупності бізнесу становить від трьох років.

Компанія серйозно ставиться до вибору партнерів, тому щоб стати франчайзі, необхідно пройти жорсткий відбір. Підприємцю потрібно довести, що він є цілеспрямованим і платоспроможною людиною з підприємницьким досвідом і має намір запустити як мінімум 3 ресторани.

У свою чергу франчайзі отримує доступ до всіх рецептур, можливість працювати під відомим брендом, всебічну підтримку і навчання.

Кілька цікавих фактів

 • Харланд Сандерс помер у віці 90 років, останні роки свого життя він багато подорожував і керував рестораном разом з дружиною
 • найбільший ресторан розташований в Азербайджані
 • будучи глибоко віруючою людиною Сандерс багато коштів жертвував на благодійність
 • в 1986 році мережа була продана PepsiCo за балансову вартість в 850 мільйонів доларів. Компанія PepsiCo крім KFC володіє мережами швидкого харчування Pizza Hut і Taco Bell (всі ці три мережі керуються компанією Yum! Brands)
 • найбільше ресторанів зосереджено в Китаї – понад 5000 штук

“Не має сенсу бути найбагатшою людиною на кладовищі. Ви не можете керувати звідти”.

Харланд Сандерс, засновник KFC

Сподіваємося, що яскраві таблички з написом «KFC», будуть радувати любителів смачно і швидко поїсти ще багато років.

 

Наші контакти:  +38 067 500 26 86  |   +38 095 039 77 37  |  office@franchise-capital.com

Більше: Новини компанії  |  Календар заходів  |  Наш блог  |


* обязательные для заполнения поля.

×

* обов'язкові для заповнення поля.

×