Інтерв’ю з франчайзером: Володимир Бульба, проект Rock School

– Володимире, розкажіть, будь ласка, про ваш проект одним реченням?

«Rock School» – це альтернативна музична школа, в якій займаються музикою і дорослі і діти, на відміну від звичних нам музичних шкіл.

– Як виник проект Rock School і чия це була ідея ?

Це був 2012 рік, я працював у відомому столичному музичному магазині і схожий проект ми обговорювали з партнерами. Насправді, ця ідея була запозичена у великої американської мережі музичних шкіл – «School of Rock», вони вже мали кілька десятків працюючих відділень у різних країнах, окрім Європи.

Але з часом моя пропозиція була відхилена, по причині того, що до того часу декілька вітчизняних музичних магазинів вже намагалися відкрити свої школи, але ці спроби були невдалі. Тому на сімейній нараді ми з дружиною Наталкою вирішили не відступати від цієї ідеї. І ризикнули – замість того щоб поїхати у весільну подорож, накопичені гроші інвестували у власний проект«Rock School».

– З якими першими труднощами зіштовхнулися і як вдалося їх подолати?

Перші труднощі і були пов’язані з франшизою. А саме, у нас було бажання відкривати музичну школуRock School франшиза по франшизі. Першою ми проаналізували концепцію і умови існуючої американської франшизи. Зробили висновок, що проект абсолютно не працюючий, адже маркетинг, юридична і фінансова частина були не адаптовані під наші умови. Невдовзі знайшли нібито цікавий проект і в Україні. Після нетривалих переговорів з франчайзером стало зрозумілим, що нам намагаються продати повітря, з боку франчайзера не було ніяких зобов’язань, ніякої підтримки. Нам намагалися продати «папірець» з рецептом успіху. Ми зрозуміли, що гаємо час, тому вийшли з переговорів.

Після підведення підсумків всіх переговорів, врахувавши наш досвід в музичній темі, ми прийняли єдине правильне рішення – самостійно без чужої допомоги, методом спроб і помилок запустити власну музичну школу.

Другим правильним рішенням стало те, що ми з самого початку пішли від зворотного і запрошуємо до співпраці тільки викладачів-музикантів, всі вони абсолютно по-різному прийшли до музики, тому і навчають по різним методикам. Хтось з них адепт західної школи, хтось закінчив консерваторію, а хтось і самоучка. Фактично це і є один з секретів нашого успіху. Перш за все дуже важливо зацікавити учня, а потім дати йому базові знання з музики, тому це має бути харизматичний викладач-практик, який може поділитися реальним досвідом, а не якоюсь чарівною методикою.

– Які особливості ведення бізнесу у вашій сфері?

Найважливіший момент –  знайти правильних і відповідальних людей, які можуть бути достатньо самостійними, з яким легко і приємно працювати. В нашому бізнесі це стосується працівників абсолютно на всіх посадах: від адміністратора до викладача чи менеджера. Наша команда сьогодні налічує близько 30 чоловік персоналу. Дуже важливо вміти правильно підбирати таку команду, наприклад, викладачі – це творчі люди і є певні нюанси у підборі такого персоналу. До речі, в питанні з підбором персоналу – ми партнерам допоможемо. Детально всі особливості ми прописали для нашого партнера-франчайзі в пакеті франшизи Rock School.

Приведу ще одну особливість – це розумна цінова політика  –  значно менші ціни на заняття вранці.

Або приклад особливості з приміщенням: воно має не тільки відповідати нашим вимогам, але і підходити для такого виду діяльності, тому що ми шумні і нас не всі хочуть бачити в якості сусідів. Кожна школа, яку ми відкривали – відкривалася з нуля. В проекті франшизи Rock School  ми вже готові людям гарантувати певні показники в певні строки. Бо для нас цей процес вже став максимально зрозумілим і розділеним на етапи та на складові.

Франшиза Rock School

– Скільки об’єктів на сьогоднішній день працює у власній мережі? Та які основні послуги ви надаєте?

Зараз три власних і один франчайзинговий. За сім років було ще декілька невдалих спроб – пару закритих власних відділень та партнерська локація в приватній загальноосвітній школі.

Тому нашого партнера-франчайзі ми навчимо не тільки «як треба робити», але і поділимося досвідом «як не треба робити».

Основні послуги – це навчання вокалу та грі на музичних інструментах. Найпопулярніші інструменти: гітара, фортепіано, барабани. Але це не все. Крім навчання ми рекомендуємо партнерам продавати різні музичні інструменти. Особисто нас дуже вразили і досі надихають літні табори, які проводяться в Америці. Всі учасники мережі «School of Rock» мають унікальну можливість поїхати в музичний кемпінг, який організовує франчайзер і це щось дійсно фантастичне. Організатори запрошують відомих музикантів із таких культових гуртів як, наприклад, «Metallica». Тому у 2015 році ми також почали рухатись у цьому напрямку і запустили власний музичний рок-табір на шкільні канікули. Спочатку це було тільки для дітей, а зараз організовуємо заїзди і для дорослих.

– Є один міф, що навчання, а особливо навчання музиці – це для молоді. Розкажіть про відвідувачів вашої школи – хто вони?

З самого початку проекту Rock School ми робили акцент на максимальній автоматизації навчального процесу. Адже навіть при адмініструванні двох аудиторій і кількох викладачів за допомогою такого інструменту як Excel, виникає дуже багато помилок. Тому ми створили свою систему управління і CRM-систему, тепер маємо змогу аналізувати дані, накопичені за шість років роботи.

Наші сьогоднішні клієнти це: 60 % – люди молодші 18 років, 40% – старші 18 років, 30-35 років – це найкращий вік людей, які хочуть повернутися до базових речей, яких не встигли в молодості.

Насправді, вік ми ніяк не обмежуємо, так і декларуємо – до 95 років. Наш рекорд на даний момент – 75 років. Це дідусь одного з наших учнів. Він хотів не просто подарувати своєму онуку заняття в рок школі, він ще й разом з ним ходив. Наймолодшому відвідувачу чотири роки. Батьки просять брати і молодших дітей, але це важко, абсолютно інша специфіка. Але у нас є приклад коли чотирирічна дівчинка серйозно займається на барабанах. Це більше виключення з правил, але це класно!

– Володимире, в чому унікальність вашого проекту? Чим ви відрізняєтеся від конкурентів?

Дуже довгий час не було жодних альтернатив державній музичній школі, яка по своєму  підході, Rock School франчайзингнавчальній програмі, адмініструванню. За рівнем обладнання вона залишилась радянською. Тобто коли підлітку в 12 років запропонувати записатись на бандуру, звичайно це може бути травма на все життя, після цього він ще довго не буде дивитися в сторону музики. Ситуація суттєво не змінилась і дякувати Богу вже з’явилось багато приватних навчальних закладів, приватних творчих студій. Але визначної приватної організації, яка б мала чіткий музичний вектор не з’явилося. Ми з’явились у 2012 році і в той момент у Києві з’явилось ще декілька гарних приватних музичних гуртків, але на даний момент вони мають по всього одній працюючій локації. Люди й надалі захоплюються музикою, хочуть її пізнавати, готові вчитися. Тобто цей ринок порожній. У нас декілька років назад офіційно припинилось фінансування музичних шкіл в країні, вони мали перейти на самоокупність і цей процес продовжується, вони по суті вже зникли. Тому тут великий потенціал для приватних закладів. Але найчастіше з’являється якась універсальна творча студія де можна і потанцювати, і помалювати і англійську вивчити, а музика десь на п’ятому місці. У нас тільки музика, вузькоспеціалізована послуга, аналогів якої не має.

Ми називаємось Rock School, але ми нікого не обмежуємо, наш підхід максимально демократичний. Ми відштовхуємось тільки від побажань учня, те що не має примусу для багатьох людей – це велика несподіванка і щастя. Адже у кожного свої індивідуальні цілі і кожен може реалізувати їх у нас: хтось приходить навчитись заспівати для своєї коханої дівчини пісню, хтось хоче, щоб його дітям дали базу по музичній грамоті, хтось хоче підготуватись до вступу до вищого навчального закладу і т.п. Ми відштовхуємось від того, що просить наш клієнт.

У «Rock School» сучасний підхід до роботи з клієнтами. Якісна послуга для людей, які готові платити гроші.

– Якими трьома досягненнями в бізнесі ви пишаєтеся найбільше?

Це три працюючі локації в Києві, які вийшли на стабільно високий рівень, приносять прибуток і працюють фактично в автономному режимі. Трохи соромно признатися але на даний момент я навіть не знаю всіх викладачів, які у нас працюють, хоча раніше все було на ручному управлінні. Зараз всі процеси максимально структуровані, оптимізовані і автоматизовані, на кожній локації працює команда професіоналів, тому все разом функціонує як швейцарський годинник. Минулого року я вперше за багато років поїхав у відпустку і нічого поганого не сталося.

Великим нашим досягненням є рок-табір – це самостійний проект, навіть самостійна гілка. Починаючи з 2015-го року ми реалізували додаткові варіанти проведення табору, не тільки виїзний, але і на території шкіл, так званий рок-табір денного типу. Він дозволяє додатково завантажувати вчителів і аудиторії. Рік назад ми успішно запустили новий формат заходів – рок-вікенди. Це коли люди можуть на два дні відчути себе рок-музикантами, прийти в рок-школу, ми  їх одразу інтегруємо в рок-бенд і вони через два дні вже виступають на справжньому концерті. Також до нас періодично звертаються з майстер-класами.

Ще нам вдалося налагодити систематичні продажі музичних інструментів. На кожній локації є власна велика вітрина, тому, наприклад, гітару можна вибрати і придбати прямо в школі.

Ще одним нашим досягненням є онлайн заняття.

франчайзинг Rock School

– Три найбільші ваші помилки, які могли нашкодити проекту, але навпаки зробили його кращим?

Перша найбільша помилка – не правильно вибране приміщення. Коли ми відкривали другу локацію, було багато натхнення від певних проміжних успіхів. Тому абсолютно непрофесійно вибрали другу локацію і за півроку були вимушені терміново її покинути.

Друга помилка – був досвід не правильного вибору партнерів. Це було розміщення рок-школи не на своїй території, а на території партнерів. І в обох випадках це закінчилось розривом відносин. В першому випадку ми розміщувались на території державної установи – це те, від чого я завжди втікав. Але так сталося, що ми все ж таки вирішили спробувати і даремно.

Другий досвід я би сказав, що він позитивний, але цілком прогнозовано ми розірвали відносини – це приватна школа в передмісті Києва, котеджне містечко. Було зрозуміло, що це тимчасова історія тому, що у разі малої кількості учнів – це б довго не протрималось, у разі успішності їм достатньо легко було просто замкнути все на собі, що і сталося. Але сталося це аж через два роки. Висновки очевидні: цього не варто більше робити тому, що це у будь якому разі короткотривала співпраця.

Третя помилка – це робота з персоналом. До речі, це стосується і партнерів-франчайзі.

Не потрібно співпрацювати з людьми яких цікавлять тільки гроші і не цікавить сама проект.

– Чому вирішили масштабувати проект «Rock School» за допомогою франчайзингу?

Тому що це дає можливість нам відкрити протягом року до п’яти локацій, замість того, щоб на це витратити п’ять років. Франшиза для нас – це можливість масштабуватись. Для наших партнерів – це можливість отримати чіткуФраншиза музичної школи інформацію, прописану докладно як на папері, так і підкріплену нашою безпосередньою допомогою. Це не просто якась теорія, а це те, що ми разом будемо реалізовувати кожен крок: пошук та підбір приміщення, ремонт, набір персоналу, локальний маркетинг, відкриття, контроль, розвиток та багато іншого. Ми за руку будемо вести їх по всіх процесах і завжди будемо поруч. Ми надаємо набагато більше, ніж те що у нас було у 2012 році. Ми зробили функціональний сайт, який знаходиться на перших позиціях, розробили ефективний маркетинг, налаштували рекламу, діє повноцінна система прийому замовлень, зручним для клієнта способом, працює система керування розкладом. Все що стосується бізнесу, ми все максимально автоматизували.

– Що ви передаєте своєму партнерові за умовами франшизи, в чому буде виявлятися ваша допомога до і після відкриття локації?

Коли ми починаємо працювати, наш партнер отримує всі необхідні консультації і пакет документів: чіткі алгоритми дій, інструкції, стандарти, виділяємо менеджера, який буде постійно на зв’язку. Він буде роз’яснювати кожен процес, приймати участь у команді запуску проекту, триматиме руку на пульсі. Це такий собі проектний менеджер до якого можна буде звертатися з будь-яких питань.

Музична школа франшиза

Далі ми даємо партнеру певну інструкцію, тренера та готову, вже працюючу, систему пошуку і обробки клієнтів. Цей тренер за допомогою цієї інструкції може провести співбесіди з людьми, з персоналом, з адміністратором, з потенційними клієнтами і викладачами. Відповідно ризик взяти не ту людину в команду зменшиться, але треба все одно бути готовим до того, що є плинність кадрів. Також ми допомагаємо знайти оптимальне рішення по приміщенню. Після того як все це зроблено і приміщення знайдене – ми даємо дизайн-проект з ремонту. Паралельно з усім цим вже запускається рекламна кампанія, окремий сайт в єдиному дизайні і не потрібно про це думати. Разом з сайтом партнер отримує послугу колл-центру, який вже приймає дзвінки. Партнеру передаються кабінет учня, кабінет викладача, все це в онлайн і одразу можна використовувати.

Постачальники. Наприклад, у партнера не буде виникати питання де йому взяти подарунковий сертифікат і як він має виглядати або яку гітару краще розмістити на вітрині? Будуть передані декілька ключових партнерів, які зацікавлені працювати з нами не тільки в Києві, а і в регіонах, наприклад, це відомий партнер BODO. Ми одразу передаємо всі працюючі рішення – це рок-кемп денний, рок-вікенд.

– Володимире, чи є плани пов’язані з виходом франшизи Rock School на зовнішні ринки?

Я не бачу жодної проблеми, окрім мовного бар’єру, але це швидко вирішується. Музичні інструменти Франшиза Рок Скулоднаково виглядають у всіх країнах (сміється).

– Які очікування від проекту франчайзингу?

Я сподіваюся, що ми знайдемо партнерів, які запустяться в обласних центрах. Нас цікавлять в першу чергу міста-мільйонники такі як Київ, Харків, Одеса, Дніпро, цікавить Львів, Миколаїв. Це для всіх нас дасть можливість проводити більш масштабні заходи, ті самі рок-кемпи будуть набагато цікавішими і масштабнішими. Можливо ми навіть зможемо виїжджати за кордон, обмінюватися досвідом.

– Якими ж повинні бути потенційні партнери-франчайзі?

Партнеру має подобатись музична тема, зовсім не обов’язково щоб він був музикантом або мав досвід в музичній сфері, найголовніший параметр – це коли у людині «палають» очі. Якщо є досвід роботи з людьми, то це величезний плюс, якщо ні – то ми цим досвідом будемо ділитись. Тому найважливіша вимога, як до наших учнів та і до наших потенційних партнерів – це бажання! І звичайно в них має бути фінансовий запас. Повинна бути людина, яка готова працювати і буде розуміти власну ступінь відповідальності і ризики.

 

Наші контакти:  +38 067 500 26 86  |   +38 095 039 77 37  |  office@franchise-capital.com

Більше: Новини компанії  |  Календар заходів  |  Наш блог  |


* обязательные для заполнения поля.

×

* обов'язкові для заповнення поля.

×